63 mln euro mashtrim me TVSH, të përfshira kompani që fitojnë kontrata publike

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Skemat e mashtrimit me tatimin mbi vlerën e shtuar i kanë kushtuar buxhetit të shtetit në 5 vjet, 63 milionë euro.

Sipas të dhënave të siguruara nga Euronews, skema më e fundit është zbuluar në fund të vitit të shkuar, për dyshime mashtrimi me faturat të kompanisë Kurum.

Tatimet kanë ngrirë rimbursimin e TVSH-së për këtë kompani, e cila pretendonte për një vlerë 4 milionë euro rimbursim dhe kanë referuar çështjen në prokurori.

Kurum është një nga kompanitë kryesore në vend që furnzion me hekur industrinë e ndërtimit, ndërsa ka marrë dhe një regjim të veçantë duke u përjashtuar nga kjo taksë si furnizuese e aktvitetit të rindërtimit.

Një tjetër skemë me vlerë 9 milionë euro është zbuluar në vitin 2020, ndërsa kulmi ka arritur në vitin 2018.

Në këtë vit vlera e skemës është 34.6 milionë euro dhe janë të përfshira dhjetra kompani, të mëdha dhe të vogla, ku të mëdhatë janë disa nga fituesit kryesorë të veprave publike.

Në listën me 72 kompani janë edhe ato të inceneratorëve, firma ndërtimi fituese të punëve publike dhe kompani shërbimi që kryejnë shërbime me institucionet shtetërore.

Skemat e zbuluara nga tatimet janë referuar në prokurori dhe për disa nga kompanitë dhe administratorët gjykata ka dhënë dënim, ndërsa për shoqëri të tjera, dosja është ndarë në çështje më vete dhe deri më sot hetimet nuk kanë përfunduar.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për t’u promovuar

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...

Plagosi me thikë fqinjin për motive pronësie, arrestohet 68-vjeçari

Policia e Korçës ka arrestuar autorin e plagosjes me thikë mesditën e së dielës në lagjen nr.4 të qytetit. Burime nga blutë e qytetit...

TË FUNDIT

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për t’u promovuar

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...

Plagosi me thikë fqinjin për motive pronësie, arrestohet 68-vjeçari

Policia e Korçës ka arrestuar autorin e plagosjes me thikë mesditën e së dielës në lagjen nr.4 të qytetit. Burime nga blutë e qytetit...

Fluks automjetesh Kapshticë, dogana shqiptare me kapacitet të plotë

Numri i hyrjeve është në nivele të larta në pikën e kalimit kufitar të Kapshticës ku në datën 13 gusht kanë hyrë 7475 shtetas...

1 i plagosur me thikë pas konfliktit mes fqinjëve në Korçë

Konflikti mes dy fqinjëve ka përfunduar me plagosjen e njërit prej tyre në Korçë. Ngjarja ka ndodhur në afërsi të shkollës Demokracia, pak minuta...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?