Kapet autori i sulmit me armë në paradën e 4 Korrikut në Çikago

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Policia amerikane ka arrestuar një të dyshuar për të shtënat me armë ku humbën jetën gjashtë persona në një paradë të Ditës së Pavarësisë në Highland Park, Illinois.

Një oficer policie e ndaloi të riun në makinën e tij rreth 8 kilometra  larg vendit ku ai nisi të qëllonte më armë në Highland Park.

Autoritetet publikuan një foto dhe emrin e 22-vjeçarit, ai është Robert E Crimo, por ende nuk janë zbardhur motivet e këtij sulmi.

“Personi që kërkonim është dërguar në departamentin e policisë, ku do të kalojë në fazën tjetër të hetimit”, u shpreh Lou Jogmen, kreu i policisë.

Autori hapi zjarr nga një çati ku po qëndronte, duke qëlluar mbi qytetarët që ndodheshin në paradë. Për shkak të të shtënave me dhjetëra persona nisën të vrapojnë të frikësuar.

“Mendova se ishte marina ajo që po përshëndeste flamurin me armë. Por më pas, kur pashë njerëz që vraponin, mora djalin dhe fillova të vrapoj, shprehet Aleksandër, dëshmitar i ngjarjes.

Sulmi në Highland Park ndodhi vetëm pak muaj pas ngjarjeve të shënuara në shkollën në Uvalde në Teksas apo edhe në New York.

Presidenti Biden është zotuar të luftojë “epideminë e dhunës me armë” që ka përfshirë vendin.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

11 të vrarë nga përleshja e bandës së El Chapos në burg

Të paktën 11 persona janë vrarë pas një konflikti midis anëtarëve të dy karteleve rivale në qytetin kufitar meksikan të Juarez, thanë sot autoritetet. Los...

Tragjedia në Malin e Zi, reagon Abazoviç: Qëndroni afër familjeve të viktimave

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç e ka cilësuar tragjedi ngjarjen në Cetinje, që la pas 11 viktima dhe 10 të plagosur. “U bëj...

Kasa: S’mund të flasim për rritje të madhe të turizmit kur plazhet janë bosh

Rrahman Kasa, kryetar i Unionit Turistik Shqiptar tha se përkundër shifrave të publikuara nga kryeministri ky sezon turistik është poshtë pritshmërive pas 2 vjetëve...

TË FUNDIT

11 të vrarë nga përleshja e bandës së El Chapos në burg

Të paktën 11 persona janë vrarë pas një konflikti midis anëtarëve të dy karteleve rivale në qytetin kufitar meksikan të Juarez, thanë sot autoritetet. Los...

Tragjedia në Malin e Zi, reagon Abazoviç: Qëndroni afër familjeve të viktimave

Kryeministri i Malit të Zi, Dritan Abazoviç e ka cilësuar tragjedi ngjarjen në Cetinje, që la pas 11 viktima dhe 10 të plagosur. “U bëj...

Kasa: S’mund të flasim për rritje të madhe të turizmit kur plazhet janë bosh

Rrahman Kasa, kryetar i Unionit Turistik Shqiptar tha se përkundër shifrave të publikuara nga kryeministri ky sezon turistik është poshtë pritshmërive pas 2 vjetëve...

Langya mund të jetë ‘maja e ajsbergut’ për patogjenë të tjerë, sipas disa studiuesve

Një grup shkencëtarësh kanë kërkuar më shumë mbikëqyrje për një virus të ri të zbuluar tek dhjetëra njerëz në Kinën lindore që mund të mos...

I riu qëlloi familjen, detaje nga ngjarja me 11 viktima në Mal të Zi

Ngjarja tragjike në Cetinje, Mal të Zi, që la pas 11 viktima dhe 10 të plagosur, mes tyre një polic dhe fëmijë, nisi nga...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?