“Po na cenohet identiteti”, qytetarët në RMV në protestë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kristijan Benito, protestues nga Maqedonia e Veriut, që 4 ditë me radhë fle nën qiell të hapur duke kërkuar nga qeveria që të refuzojë propozimin francez.

“Fle nën qiell të hapur sepse identiteti im është maqedonas, dhe gjuha ime maqedonase”, u shpreh protestuesi Kristijan Benito. Benito frikësohet se gjuha dhe identiteti i tij do të cenohen nga fqinji bullgar.

“Nuk lejoj që të asimilohemi si popull. Paraardhësit e tanë kanë pasur luftën e tyre ndërsa gjenerata jonë e ka këtë luftë. Asgjë nuk është e tepërt kur ke idealin”, u shpreh ai më tej.

Tashmë katër ditë me radhë protestues të shumtë, të udhëhequr nga partia opozitare VMRO-DPMNE i kërkojnë qeverisë që të refuzojë propozimi francez.

Ata gjithashtu thonë që qeveria mos i nënshtrohet kërkesave bullgare me të cilat dyshojnë se cenohet gjuha dhe identiteti maqedonas dhe hapet rruga për siç thonë, bullgarizim librash dhe heronjsh kombëtar.

“Menjëherë të japin dorëheqje, të ketë zgjedhje të parakohshme parlamentare dhe të vijë një Qeveri me ndjenja maqedonase që do sjellë shtetin në situatën e mëparshme të pavarur”, tha një qytetar.

“Kjo qeveri nuk ka legjitimitet dhe duhet të shkojë. Kush i autorizoi që të negociojnë në emrin tonë për këto gjëra”, u shpreh një tjetër.

Protestat e udhëhequra nga VMRO DPMNE kanë filluar që prej javës së kaluar, kur në adresë të Maqedonisë së Veriut erdhi dokumenti zyrtar i propozimit francez, për të cilin qeveria dhe presidenti pohojnë se ruan gjuhën dhe identitetin maqedonas ndërsa opozita maqedonase vlerëson të kundërtën.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Dritan Abazoviç propozon ristrukturim të qeverisë në Mal të Zi

Kryeministri i Malit të Zi Dritan Abazovic tha se nëntë deputetë nga deputetë të Lëvizjes Ura dhe Partisë Socialiste popullore të Malit të Zi...

‘Pezullimi i nënkomisares së Elbasanit i shpejtuar’, avokati: Tha mendimin e saj

Avokati Sokol Hazizaj e cilësoi vendim të shpejtuat atë të drejtorit të përgjithshëm të policisë së shtetit që pezulloi nga detyra nënkomisaren e Elbasanit...

VIDEO| Demi i arratisur nga thertorja shkatërron lokalin

Një dem shkaktoi panik në Lima të mërkurën pasi u arratis nga një kamion që po e transportonte në një thertore. Demi i frikësuar u...

TË FUNDIT

Dritan Abazoviç propozon ristrukturim të qeverisë në Mal të Zi

Kryeministri i Malit të Zi Dritan Abazovic tha se nëntë deputetë nga deputetë të Lëvizjes Ura dhe Partisë Socialiste popullore të Malit të Zi...

‘Pezullimi i nënkomisares së Elbasanit i shpejtuar’, avokati: Tha mendimin e saj

Avokati Sokol Hazizaj e cilësoi vendim të shpejtuat atë të drejtorit të përgjithshëm të policisë së shtetit që pezulloi nga detyra nënkomisaren e Elbasanit...

VIDEO| Demi i arratisur nga thertorja shkatërron lokalin

Një dem shkaktoi panik në Lima të mërkurën pasi u arratis nga një kamion që po e transportonte në një thertore. Demi i frikësuar u...

Kosova ndalon patinat elektrike: Shkaktuan 30 aksidente në 6 muaj

Që nga 15 gushti në sheshet dhe rrugët e Prishtinës ku ka shumë këmbësorë, ndalohen të qarkullojnë patinat elektrike. Ato kanë shkaktuar 30 aksidente në...

5 kg heroinë në valixhe, si tentoi t’i shmangej autoriteteve 81-vjeçarja

Një 81-vjeçare që udhëtonte nga Afrika në Kanada u arrestua në aeroportin e Varshavës nën dyshimin për posedim të paligjshëm të heroinës me vlerë...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?