SHELL zbulon naftë dhe gaz, Rama: Përfitojmë ne dhe Europa

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Kompania holandeze Shell ka zbuluar sasi të konsiderueshme nafte dhe gazi në nëntokën shqiptare.

Shell Albania është vendosur prej 8 vjetësh në Shqipëri dhe është duke kërkuar naftë dhe gaz në blloqet 2 dhe 3 afër malit Shpirag, ndërsa përpara disa vjetësh nisi kërkimet në bllokun 4 në afërsi të Gjirokastrës.

Lajmin e ka dhënë  kryeministri Edi Rama gjatë një takimi në Holandë me investitorë të këtij vendi, duke theksuar se nëse sasitë janë ato që vlerësohen, zbulimi do të ndikojë në të ardhmen e furnizimit me lëndë djegëse të Shqipërisë dhe Europës.

“Shenjat tregojnë se mund të jemi pranë një zbulimi shumë të rëndësishëm të gazit dhe naftës nën tokë, që do të ndikojë të ardhmen e vendit tonë por edhe do të luajë rol në të ardhmen energjetike të Europës”, tha Rama.

Si potencial në rritje të vendit Ministrja e Infrastrukturës dhe Energjisë Bleinda Balluku tregoi planin për ndërtimin e një porti të ri tregtar në zonën e Porto Romanos, për të cilin ka nisur edhe hartimi i projektit.

“Ne jemi duke punuar në strategjinë e transportit të vendit dhe një nga synimet kryesore është lidhja me hekurudhë, porte dhe aeroporte. Jemi duke bërë projektin e portit të ri tregtar në zonën e Porto Romanos, i cili do të ketë një infrastrukturë shumë më të përshtatshme dhe kapacitete më të mëdha”, u shpreh Balluku.

Në ftesën e qeverisë shqiptare për të ardhur dhe investuar, kompanitë holandeze shfaqën frikën e stabilitetit politik, element të cilin kreu i qeverisë e barazoi me protesta të ngjashme që ndodhin edhe në shtete të tjera të Bashkimit Europian.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Putin dhe XI në G20, samiti i parë global që kur Rusia pushtoi Ukrainën

Presidenti kinez Xi Jinping dhe ai rus Vladimir Putin kanë në plan të marrin pjesë në samitin e grupimit G20, që zhvillohet në nëntor...

Kosova s’është Katalonja, Kurti: Spanja nuk duhet të krahasohet me Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për gazetën spanjolle El Pais se Spanja duhet ta njohë pavarësinë e Kosovës për të vërtetuar...

17-vjeçari shqiptar fiton 3 medalje ari në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes

Peshëngritësi shqiptar 17-vjeçar, Ertjan Kofsha ka fituar 3 medalje ari në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes për moshat U-15 dhe U-17, që po mbahet në...

TË FUNDIT

Putin dhe XI në G20, samiti i parë global që kur Rusia pushtoi Ukrainën

Presidenti kinez Xi Jinping dhe ai rus Vladimir Putin kanë në plan të marrin pjesë në samitin e grupimit G20, që zhvillohet në nëntor...

Kosova s’është Katalonja, Kurti: Spanja nuk duhet të krahasohet me Serbinë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, në një intervistë për gazetën spanjolle El Pais se Spanja duhet ta njohë pavarësinë e Kosovës për të vërtetuar...

17-vjeçari shqiptar fiton 3 medalje ari në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes

Peshëngritësi shqiptar 17-vjeçar, Ertjan Kofsha ka fituar 3 medalje ari në Kampionatin Evropian të Peshëngritjes për moshat U-15 dhe U-17, që po mbahet në...

Aksidentet në ujë, disa të paralizuar mes drejtuesve të motorëve e skafeve

Motorët e ujit dhe varkat nuk po dëmtojnë vetëm pushuesit e tjerë, por dhe drejtuesit e tyre. Në spitalin e traumës është shtuar dhe numri...

Peshkaqeni që ecën në tokë, duron deri në 2 orë pa oksigjen

Shkencëtarët janë duke studiuar një peshkaqen që ecën në tokë. Peshkaqeni “epaulette” është në gjendje të ecë në tokë duke përdorur pendët e tyre. Është një...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?