Monopatinat që nuk njohin semaforët kanë shtuar aksidentet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Janë mjete që të zgjidhin punë në një qytet me trafik të rënduar si Tirana.

Nuk kanë nevojë për karburant, çmimet e të cilit bëhen lajm sa herë thyejnë rekorde këto muaj.

Por janë kthyer në burim aksidentesh. Kjo pasi drejtuesit e monopatinave elektrike duket se nuk i binden asnjë lloj sinjalistike qarkullimi.

“Kalojnë me semafor të kuq dhe jeshil. Si te vijat e bardha të këmbësorëve, ashtu të rruga e makinave. Duhet të ndjekin të njëjtën sinjalistikë si makinat”, shprehet Arben Luzi, ekspert rrugor.

Në ndryshimet e fundit në kodin rrugor përmenden si mjete që lejohen të qarkullojnë në vend, shpejtësia me të cilën mund të lëvizin dhe përmasat.

Ekspertët thonë se duhet t’i nënshtrohen një testi për njohuritë, por për qarkullimin e tyre nuk nevojitet asnjë patentë.

Janë mjete që të zgjidhin punë në një qytet me trafik të rënduar si Tirana.

Nuk kanë nevojë për karburant, çmimet e të cilit bëhen lajm sa herë thyejnë rekorde këto muaj.

Por janë kthyer në burim aksidentesh. Kjo pasi drejtuesit e monopatinave elektrike duket se nuk i binden asnjë lloj sinjalistike qarkullimi.

“Kalojnë me semafor të kuq dhe jeshil. Si te vijat e bardha të këmbësorëve, ashtu të rruga e makinave. Duhet të ndjekin të njëjtën sinjalistikë si makinat”, shprehet Arben Luzi, ekspert rrugor.

Në ndryshimet e fundit në kodin rrugor përmenden si mjete që lejohen të qarkullojnë në vend, shpejtësia me të cilën mund të lëvizin dhe përmasat.

Ekspertët thonë se duhet t’i nënshtrohen një testi për njohuritë, por për qarkullimin e tyre nuk nevojitet asnjë patentë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

TË FUNDIT

‘Kurti-Vuçiç do mbajnë përgjegjësi’, BE i kërkon Kosovës e Serbisë të ulin tonet

Bashkimi Evropian ka ftuar liderët politikë në Kosovë dhe Serbi që t’i japin fund menjëherë retorikës nxitëse dhe të veprojnë me përgjegjësi. BE-ja ka shprehur...

2 anije ukrainase drejt Turqisë me 14 mijë tonë drithëra

Ministria e Infrastrukturës në Ukrainë njoftoi se në 24 orët e fundit një anije tjetër me drithëra, e cila mban flamurin e ishujve Barbados,...

Vajzat që sfidojnë talebanët, si arsimohen të rejat afgane përballë guerilasve

Nafesa ka zbuluar një vend të mirë për të fshehur librat e shkollës nga sytë mbikëqyrës të vëllait të saj taleban: kuzhinën, ku burrat...

Fenomeni i pazakontë natyror në Halkidiki shtang banorët

Një fenomen mbresëlënës natyror ka ndodhur mëngjesin e së dielës në ishullin Halkidiki, në Greqi, kur për shkak të kushteve të këqija atmosferike, mbi...

Jazexhi: Rushdie e përdori provokimin ndaj botës islame për t’u promovuar

Gazetari Olsi Jazenxhi tha se sulmi ndaj shkrimtarit Salman Ruzhdie nga një i ri mysliman në Nju Jork është rrjedhojë e urrejtjes së të...


Sondazh

A duhet të ndalohen skafet dhe motorët e ujit pas tragjedisë së Himarës?