5 zhvillimet kryesore në vend, rajon dhe botë

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa
  • 200 aksidente nga puna çdo vit, shqetësuese punët e rrezikshme te fëmijët

Në Shqipëri janë mbi 50 mijë minorenë që punojnë në të zezë, në punë sezonale apo në bizneset e familjes apo edhe fëmijë të shfrytëzuar.

Inspektorati Shtetëror i Punës ka gjetur vitin e kaluar nga inspektimet në terren 1200 punonjës në të zezë, nga të cilët 150 minorenë. Të dhënat flasin për rreth 200 aksidente vjetore në orar pune, nga të cilët 30 persona humbin jetën.

  •  ‘E mbolla për shërimin e këmbëve’, dënohet pensionisti për kultivim kanabisi

Euronews Albania sjell historinë e një pensionisti të dënuar për kultivim kanabisi, i cili shpresonte të shëronte këmbët me bimën narkotike. Gjykata e Tiranës u tregua ‘dashamirëse’ me 69-vjeçarin. Ndonëse u dënua me 3 vite burg për kultivim të bimëve narkotike, atij iu pezullua qëndrimi në qeli, duke e vendosur në periudhë prove për 4 vite.

Miroslav Lajçak

  • Lajçak: Kam biseduar me Kurtin për hapat e mëtejshëm të dialogut Kosovë-Serbi

I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak bëri të ditur se ka biseduar me kryeministrin Albin Kurti, në kuadër të forumit Symi Symposium në Greqi.

Përmes një postimi në rrjetet sociale, Lajçak u shpreh se gjatë takimit, fokusi i bisedës ishte situata rajonale në rajon dhe dialogu Kosovë-Serbi. Lajçka theksoi se me Kurtin u fokusua veçanërisht në hapat e mëtejshëm për të pasur përparim në dialog.

Vaksina kundër koronavirusit
Foto: Reuters

  • BE rekomandon dozën e dytë të vaksinës anti-COVID për personat mbi 60 vjeç

Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollin e Sëmundjeve (ECDC) dhe Agjencia Evropiane e Barnave (EMA) rekomandojnë kryerjen e dozave të dyta përforcuese të vaksinave anti-COVID për personat e moshave 60-79 vjeç.

  •  Kërmilli ‘shkatërrues’ që përhap meningjitin tek njerëzit përhapet në SHBA

Një pjesë e kërmijve të mëdhenj të tokës afrikane janë shfaqur papritur në bregun e Gjirit të Floridës, thonë zyrtarët lokalë. Jo vetëm që kërcënojnë të shkatërrojnë një gamë të gjerë bimësh dhe pemësh, por ata paraqesin rrezikun e transmetimit të një lloji të rrallë të meningjitit te njerëzit.

Gastropodi, guaska e të cilit mund të rritet në madhësinë e një grushti njeriu, gjithashtu shpesh mbart një parazit të njohur si “krimb i mushkërive të miut” që mund të transmetojë një lloj meningjiti. Simptomat e sëmundjes përfshijnë dhimbje muskulore, dhimbje koke, qafë të fortë, ethe dhe të vjella.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

26 viktima, traktori me rimorkio bie në një liqen në Indi

Një traktor bujqësor me një rimorkio plot me njerëz u përmbys dhe ra në një liqen në veri të Indisë, duke vrarë 26 persona,...

Të paktën 18 të plagosur nga shpërthimi i azotit të lëngshëm në Spanjë

Të paktën 18 persona u plagosën, njëri prej tyre në gjendje të rëndë, kur një kazan me azot të lëngshëm shpërtheu gjatë një mbledhjeje...

Një uragan shkatërrues gjunjëzoi pjesë të SHBA-së

Ian, një nga uraganet më të forta dhe më të këqija që ka goditur ndonjëherë SHBA-në, mori 54 jetë, me 47 vdekje të konfirmuara...

TË FUNDIT

26 viktima, traktori me rimorkio bie në një liqen në Indi

Një traktor bujqësor me një rimorkio plot me njerëz u përmbys dhe ra në një liqen në veri të Indisë, duke vrarë 26 persona,...

Të paktën 18 të plagosur nga shpërthimi i azotit të lëngshëm në Spanjë

Të paktën 18 persona u plagosën, njëri prej tyre në gjendje të rëndë, kur një kazan me azot të lëngshëm shpërtheu gjatë një mbledhjeje...

Një uragan shkatërrues gjunjëzoi pjesë të SHBA-së

Ian, një nga uraganet më të forta dhe më të këqija që ka goditur ndonjëherë SHBA-në, mori 54 jetë, me 47 vdekje të konfirmuara...

Ish-ambasadori Gashi shpjegon si funksionon Bosnje-Hercegovina: Ka 14 qeveri

Flamur Gashi, ish-ambasador në Bosnje dhe Hercegovinë tregoi në një intervistë për Euronews Albania se Bosnje Hercegovina përveçse një shtet në tërësi ka disa...

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?