Amfiteatri i Durrësit me koncesion, arkeologu: E vështirë që plani të zbatohet

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Arkeologu Afrim Hoti thotë se plani integrues për menaxhimin e Amfiteatrit të Durrësit kërkon shumë para, ndaj ai e sheh të vështirë zbatimin e saj, qoftë edhe nga fondacionet private.

Në një intervistë për “Euronews Albania”, Hoti u shpreh se për menaxhimin e amfiteatrit, nuk mjafton as gjysma e buxhetit kombëtar.

“Unë mendoj se kjo zgjidhje e re është sepse qeveria nuk ka para për ta realizuar. Po të lexosh planin integrues për menaxhimin e amfiteatrit të Durrësit, nuk del një gjysmë buxheti kombëtar për ta realizuar këtë plan. Unë nuk e di sesi do realizohet nëpërmjet fondacionit, aty ka pikësynime, janë parashikuar gërmime, transformime në fushën e Trashëgimisë Kulturore. Është shumë e vështirë që të realizohet, qoftë edhe me fondacionet. Është shumë ambicioz, kërkon shumë para”, theksoi ai.

Pas parkut arkeologjik të Butrintit radhën e ka Amfiteatri i Durrësit për t’u menaxhuar nga një fondacion privat.

Fondi shqiptaro-amerikan i zhvillimit po shtrihet edhe në Durrës për ta menaxhuar jo pak por për 15 vite.

Ky plan prek zonën A dhe B arkeologjike ose e thënë ndryshe, përfshin amfiteatrin, banjat romake, dhe forumin bizantin.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Masakra në Tajlandë, kush është 34-vjeçari që vrau 36 persona 

Sulmi në Tajlandë ku mbetën të vrarë 36 persona mes tyre 23 fëmijë ka tronditur botën. Mediat e huaja, bëjnë me dije se autori i...

Alqi Bllako lirohet nga qelia, SPAK: Do ankimojmë vendimin

SPAK deklaroi se është kundër vendimit të Gjykatës së Posaçme të Apelit, për zëvendësimin e masës së sigurisë, nga "arrest me burg" në "arrest...

PES ‘refuzon’ Metën? Braimllari: Nuk kemi bërë kërkesë për të marrë pjesë në Kongres

Sekretari Organzativ në Partinë e Lirisë, Endrit Braimllari thotë se lajmi që qarkulloi në media, për faktin se kreut të kësaj force politike Ilir...

TË FUNDIT

Masakra në Tajlandë, kush është 34-vjeçari që vrau 36 persona 

Sulmi në Tajlandë ku mbetën të vrarë 36 persona mes tyre 23 fëmijë ka tronditur botën. Mediat e huaja, bëjnë me dije se autori i...

Alqi Bllako lirohet nga qelia, SPAK: Do ankimojmë vendimin

SPAK deklaroi se është kundër vendimit të Gjykatës së Posaçme të Apelit, për zëvendësimin e masës së sigurisë, nga "arrest me burg" në "arrest...

PES ‘refuzon’ Metën? Braimllari: Nuk kemi bërë kërkesë për të marrë pjesë në Kongres

Sekretari Organzativ në Partinë e Lirisë, Endrit Braimllari thotë se lajmi që qarkulloi në media, për faktin se kreut të kësaj force politike Ilir...

Shkon në 36 numri i viktimave nga sulmi në Tajlandë, mes tyre 23 fëmijë

Të paktën 36 persona kanë vdekur, mes tyre 23 fëmijë, në masakrën në një qendër të kujdesit për fëmijët në verilindje të Tajlandës. Sulmuesi i...

FOTO | Metës i ndalohet pjesëmarrja në Kongresin e PES-it? E-maili që qarkulloi

Mesditën e së enjtes qarkulloi në media një e-mail ku pretendohet se Partia Socialiste Europiane, i ka ndaluar Ilir Metës pjesëmarrjen në kongresin që...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?