Publikohet protokolli i firmosur nga Maqedonia e Veriut dhe Bullgaria

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministria e punëve të jashtme të Maqedonisë së veriut ka publikuar protokollin që u firmos dje në Sofje nga Ministri Bujar Osmani dhe homologia e tij bullgare, Teodora Gencovska.

Dokumenti deri tani është publikuar vetëm në gjuhën maqedonase dhe përfshin 5 tema, për të cilat dy vendet duhet të ndërmarrin disa veprime .

ato lidhen me historinë, mbështetjen për integrimin në Bashkimin Europian, ndalimin e gjuhës së urrejtjes, pretendimet territoriale dhe rehabilitimin e viktimave të represionit nga regjimi komunist.

në protokoll theksohet se të dy vendet inkurajojnë komisionin historik të përshpejtojë punën për të arritur rezultate të qarta, masa që do të merren brenda dy viteve që nga komisioni do të marrë vendime konkrete.

në 20213 dhe 2024 do të respektohen datat dhe figurat historike të dakorduara reciprokisht, por pas miratimit nga komisioni

Në lidhje me këtë pikë Bujar Osmani ka theksuar se angazhimi I tij gjatë gjithë procesit ka qenë se “politika është e politikanëve dhe historia e historianëve, dhe kështu është formuluar edhe në protokollin mes dy vendeve”

Në pikën që ka të bëjë me integrimin europian, Bullgaria jep gatishmëri për konferencën e parë ndërqeveritare, por duke kërkuar mirëkuptim që mbledhja e dytë të mbahet pasi Maqedonia e Veriut të përfshijë bullgarët në Kushtetutë. Ministri Osmani ka theksuar se për herë të parë në histori në bashkimin europian, marrëveshja do të firmoset në gjuhën maqedonase.

Pas takimit që pati me homologen bullgare Osmani deklaroi se mes dy vendeve ka nisur një kapitull i ri bashkëpunimi.

Ndërsa Ministrja e Jashtme e Bullgarisë Teodora Gençovska tha se tashmë pritet që palët t’u përmbahen angazhimeve që kanë marrë përsipër.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

8 shtëpi të ndërtuara në vende të pazakonta

Arkitektura mund të flirtojë me natyrën në mënyra ekspresive por delikate. Ideja në arkitekturë është shpesh për të harmonizuar, jo për të dominuar, peizazhet. Kjo mund të jetë...

Cili ka qenë viti më i keq në histori për të qenë gjallë?

Shkenca e ka gjetur edhe përgjigjen e kësaj pyetjeje të çuditshme... Përgatituni për të lexuar rreth një kohe në historinë e njerëzimit që duket sikur...

TË FUNDIT

6 arsye psikologjike përse njerëzit përfshihen në zënka 

Zënkat nuk janë asnjëherë të këndshme. Pavarësisht se më kë jeni zënë, me partnerin, një mik, koleg apo një familjar, një zënkë e fortë...

8 shtëpi të ndërtuara në vende të pazakonta

Arkitektura mund të flirtojë me natyrën në mënyra ekspresive por delikate. Ideja në arkitekturë është shpesh për të harmonizuar, jo për të dominuar, peizazhet. Kjo mund të jetë...

Cili ka qenë viti më i keq në histori për të qenë gjallë?

Shkenca e ka gjetur edhe përgjigjen e kësaj pyetjeje të çuditshme... Përgatituni për të lexuar rreth një kohe në historinë e njerëzimit që duket sikur...

Xhixha ‘gjunjëzon’ Partizanin, bardheblutë ngrenë flamurin në mes të fushës

Tirana ka mposhtur në derbi 2-0 Partizanin në ndeshjen e luajtur në Air Albania. Edhe pse me një lojtar më pak që prej minutave të...

Mesa duket shumica e njerëzve kanë një ngjyrë të preferuar, ja cila është ajo

Kjo është ngjyra e preferuar e shumicës së njerëzve në botë – dhe ajo më pak e preferuara. Ndërsa mjetet statistikore u përmirësuan ndjeshëm gjatë...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?