Brenda 2 vitesh bullgarët do përfshihen në kushtetutën e RMV-së, thotë ministri

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pak ditë më parë, Kuvendi i Maqedonisë së Veriut miratoi propozimin francez për zgjidhjen e kontestit me Bullgarinë, çka i mundësoi sot hapjen e negociatave me Bashkimin Evropian.

Tanimë, të drejtat e bullgarëve në Maqedoninë e Veriut duhet të përfshihen në kushtetutë.

Në një intervistë për “Euronews Albania” nga Brukseli, ministri për Shoqërinë e Informacionit dhe Administratën në RMV, Admirim Aliti tha është planifikuar që ndryshimet kushtetuese të bëhen brenda dy viteve.

Ai theksoi se do të ndryshojë vetëm preambula, ku do të theksohet se përveç maqedonasve dhe shqiptarëve, në RMV jetojnë edhe nacionalitete të tjera, si bullgarët.

“Kur jemi te ndryshimet kushtetuese, planifikimet tona janë që brenda dy vitesh të bëhen ndryshimet kushtetuese dhe shpresojmë se deri në afat të gjithë faktorët politikë do të binden se kjo është më e mira për Maqedoninë e Veriut dhe shpresojmë se nuk do të kemi opozitë ndaj atyre ndryshimeve kushtetuese.

Planifikimi është që të ndryshohet preambula ku ne si shtet konfirmojmë se përveç maqedonasve dhe shqiptarëve, ka edhe nacionalitete të tjera të cilët jetojnë në Maqedoninë e Veriut”, u shpreh Aliti.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

26 viktima, traktori me rimorkio bie në një liqen në Indi

Një traktor bujqësor me një rimorkio plot me njerëz u përmbys dhe ra në një liqen në veri të Indisë, duke vrarë 26 persona,...

Të paktën 18 të plagosur nga shpërthimi i azotit të lëngshëm në Spanjë

Të paktën 18 persona u plagosën, njëri prej tyre në gjendje të rëndë, kur një kazan me azot të lëngshëm shpërtheu gjatë një mbledhjeje...

Një uragan shkatërrues gjunjëzoi pjesë të SHBA-së

Ian, një nga uraganet më të forta dhe më të këqija që ka goditur ndonjëherë SHBA-në, mori 54 jetë, me 47 vdekje të konfirmuara...

TË FUNDIT

26 viktima, traktori me rimorkio bie në një liqen në Indi

Një traktor bujqësor me një rimorkio plot me njerëz u përmbys dhe ra në një liqen në veri të Indisë, duke vrarë 26 persona,...

Të paktën 18 të plagosur nga shpërthimi i azotit të lëngshëm në Spanjë

Të paktën 18 persona u plagosën, njëri prej tyre në gjendje të rëndë, kur një kazan me azot të lëngshëm shpërtheu gjatë një mbledhjeje...

Një uragan shkatërrues gjunjëzoi pjesë të SHBA-së

Ian, një nga uraganet më të forta dhe më të këqija që ka goditur ndonjëherë SHBA-në, mori 54 jetë, me 47 vdekje të konfirmuara...

Ish-ambasadori Gashi shpjegon si funksionon Bosnje-Hercegovina: Ka 14 qeveri

Flamur Gashi, ish-ambasador në Bosnje dhe Hercegovinë tregoi në një intervistë për Euronews Albania se Bosnje Hercegovina përveçse një shtet në tërësi ka disa...

Të parafundit në rajon, rritja ekonomike ngadalësohet në tremujorin e dytë të vitit

Rritja ekonomike në tremujorin e dytë të këtij viti është poshtë parashikimit të BERZH-it për 2022-shin. BERZH uli në 3 për qind rritjen e ekonomike...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?