‘Po përdorin impiantin bërthamor për terror’, Zelenski ‘shpërthen’ ndaj rusëve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në fjalimin e tij të fundit, presidenti ukrainas Volodimir Zelenski deklaroi se situata përreth impiantit bërthamor të Zaporizhias po rëndohet.

Kievi dhe Moska së fundmi akuzuan njëra-tjetrën se po sulmonin impiantin më të madh bërthamor, duke shkaktuar ndaljen e tij.

“Fatkeqësisht, situata rreth impiantit në Zaporizhia po rëndohet. Terroristët rusë u bënë të parët në botë që përdorin një impiant të tillë, më i madhi në Evropë, për të ushtruar terror. Ne do ta sjellim çështjen në vëmendjen e botës dhe do insistojmë për sanksione të reja ndaj Rusisë për këtë kërcënim global”, u shpreh Zelenski.

Shefi i Agjencisë Ndërkombëtare për Energjinë Atomike, Rafael Grossi shprehu në një deklaratë shqetësimin e tij për bombardimin e impiantit bërthamor më të madh të Evropës, pasi sipas tij rrezikon një katastrofë bërthamore.

Ndërkohë, në një postim në Twitter, shefi i Politikës së Jashtme të BE, Josep Borrell i quajti aktivitetet ushtarake një “shkelje serioze të rregullave të sigurisë”.

Trupat ruse nisën të shtunën një sulm në Bakhmut dhe Avdivka, dy qytete të rëndësishme në rajonin e Donjeckut dhe vijuan sulmet me raketa ndaj qyteteve të tjera ukrainase, bëri të ditur ushtria vendase.

Vitali Hura, nënkryetar i qytetit të pushtuar Nova Kakhovka, në rajonin e Kersonit, ndërroi jetë në spital pasi u qëllua. Sipas agjencisë së lajmeve “RIA Novosti”, persona të panjohur e qëlluan atë disa herë.

Ndërkohë, dy nga tre aniije të tjera me tonelata drithëra të nisura nga Ukraina u ankoruan ditën e shtunë në veri të Stambollit, ku ndodhen në pritje të inspektimit. Anija me flamur panamez “Navi Star”, që mban 33 mijë tonelata grur për Irlandën, u nis nga Odesa ditën e premte.

LEXONI GJITHASHTU

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


 

Etiketimet

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

TË FUNDIT

Vajza e ish-presidentit iranian arrestohet për ‘nxitje të rebelëve’

Vetëm disa ditë pasi shprehu mbështetje për protestat në Iran, Faezeh Hashemi, vajza e ish-presidentit, Akbar Hashemi Rafsanjani, u arrestua në kryeqytetin iranian nën...

Jennifer Lopez, vrasëse me pagesë në filmin e ri të Netflix

Këngëtarja dhe aktorja e njohur Jennifer Lopez do të shfaqet në një formë krejt ndryshe nga çfarë e kemi parë më herët në aktrim. Këtë...

Vuçiç: Presion ndaj Serbisë, ndërkombëtarët duan të zgjidhin çështjen e Kosovës

Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç deklaroi të mërkurën se presioni dhe nervozizmi i ndërkombëtarëve për të zgjidhur çështjen e Kosovës është duke u rritur. Ai...

Pse shqiptarët zgjedhin Anglinë? Flet përfaqësuesi i diasporës në Now

Daniel Nikolla, përfaqësuesi i diasporës thotë se qeveria shqiptare nuk ka ndërmarrë asnjë fushatë ndërgjegjësuese për të ndalur largimin e të rinjve, të cilët...

Kreshnik Spahiu: Tre ligjet gjermane që do ndihmojnë shqiptarët për t’u punësuar

Juristi Kreshnik Spahiu tregoi në “Now” me Erla Mëhillin tre projektligje që pritet të kalojnë në Bundestag dhe do ndihmojnë shqiptarët për t'u punësuar. Ata...


Sondazh

A mendoni se duhet të hapen dosjet e ish-Sigurimit të Shtetit?