Kur lindi në të vërtetë Krishti? E zbulon teologu

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Teologu Miron Cako deklaroi gjatë një interviste për Euronews Albania se dita e lindjes së Krishtit mendohet të mos jetë 25 dhjetori.

Sipas teologut, Krishti mendohet të ketë lindur në muajin maj ose prill në pranverë, por kisha e caktoi në dhjetor për të zëvendësuar festën pagane të Diellit.

“Ishte festa e Diellit për paganët dhe ndaj kisha u fut brenda konceptit pagan dhe tha që ju nuk do të festoni më festën e Diellit por festën e Diellit të Drejtësisë, siç thoshte profeti Malakia për Krishtin, pra festoni Lindjen e Krishtit. Kisha futet Brenda kohës dhe hapësirës njerëzore, i shenjtëron dhe i çon ato drejt zotit.

- Advertisement -

Vendoset Krishtlindja në ditën që kishin paganët për festën e Diellit. Nuk është e përqëndruar kisha në ditë kalendarike, sepse aim und të ketë lindur një periudhë tjetër, në pranverë, mendohet në mars ose prill dhe jo më 25 dhjetor që është dimër”, tha pastori.

LEXO GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Më 1 tetor hyn në fuqi marrëveshja për sigurimet shoqërore me Zvicrën

Në datën 1️ tetor hyn në fuqi Marrëveshja për Sigurimeve Shoqërore mes Shqipërisë dhe Zvicrës. Lajmi është bërë me dije nga kryeministri Edi Rama...

Ambasadori gjerman: Të ndalohen deklaratat nxitëse nga Beogradi, të vijojë dialogu

Ambasadori gjerman, Jorn Rohde i bëri thirrje Beogradit të ndalojë deklaratat nxitëse pas sulmit të 24 shtatorit në veri të Kosovës. Ai ishte i pranishëm...

I ngarkuar me punë i SHBA takon Altin Dumanin: SPAK po bën përparim mbresëlënës

I Ngarkuari me Punë i SHBA në Tiranë, David Wisner zhvilloi një takim me kryeprokurorin e Posaçëm të SPAK-ut Altin Dumani, prokurorët e SPAK-ut...

TË FUNDIT

Më 1 tetor hyn në fuqi marrëveshja për sigurimet shoqërore me Zvicrën

Në datën 1️ tetor hyn në fuqi Marrëveshja për Sigurimeve Shoqërore mes Shqipërisë dhe Zvicrës. Lajmi është bërë me dije nga kryeministri Edi Rama...

Ambasadori gjerman: Të ndalohen deklaratat nxitëse nga Beogradi, të vijojë dialogu

Ambasadori gjerman, Jorn Rohde i bëri thirrje Beogradit të ndalojë deklaratat nxitëse pas sulmit të 24 shtatorit në veri të Kosovës. Ai ishte i pranishëm...

I ngarkuar me punë i SHBA takon Altin Dumanin: SPAK po bën përparim mbresëlënës

I Ngarkuari me Punë i SHBA në Tiranë, David Wisner zhvilloi një takim me kryeprokurorin e Posaçëm të SPAK-ut Altin Dumani, prokurorët e SPAK-ut...

Panairi i parë agroturistik në Përrenjas, fermerët dhe zejtarët: Mungon tregu

Përrenjasi, një qytet i vogël në juglindje të vendit, ka organizuar për herë të parë Panairin Agroturistik. Të shumtë ishin banorët e zonës të...

Ekspozita “Retrospektivë”: 1 vit nga humbja e Sali Shijakut

1 vit pas humbjes së “Artistit të Merituar”, “Piktorit të Popullit” dhe “Nderit të Kombit”, Sali Shijaku, hapet ekspozita “Retrospektivë” me pikturat e tij...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×