Kush është shqiptari i vetëm që mund luajë në finalen e Conference League

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Sot në mbrëmje për herë të parë luhet finalja e Conference Legue në Air Albania. Kush do të jetë fituesi i kupës, Roma apo Fejnord?

Ndërsa kjo është pyetja që pret përgjigjen nga kjo përballje sytë e shqiptarëve janë përqendruar tek mbrojtësi i Romës dhe Kombëtares shqiptare Marash Kumbulla.

Marash Kumbulla do të jetë futbollisti i dytë shqiptar që vesh fanellën e Romës. Për të cituar të parin është e nevojshme të kthehemi 91 vite mbrapa, më 1939, kur Naim Kryeziu, “shigjeta e Tiranës”, nënshkroi për verdhekuqtë.

- Advertisement -

Ai përfaqësoi këto ngjyra deri në vitin 1947, duke fituar kampionatin historik të sezonit 1941-1942.

Kumbulla është djali i një emigranti shqiptar, i cili mbërriti në 1996 në Itali me gomone nga Shqipëria në kërkim të një jete më të mirë.

Në vitin 2000 lindi Marash Kumbulla. Fillimisht ai u angazhua me ekipin e Veronës, ku dhe shkëlqeu si titullar i ekipit.

Me kombësi të dyfishtë, italiane dhe shqiptare, ai zgjodhi të jetë pjese e Kombëtares shqiptare. Më 14 tetor të 2019 Kumbulla debutoi për herë të parë me Kombëtaren e Shqipërisë kundër Moldavisë.

Në shtator të 2020 Kumbulla iu bashkua ekipit të Romës për 5 vite.

 

 


Etiketimet

Ujqit rikthehen në Europën Perëndimore, po sulmojnë bagëtitë

Ujqërit janë kthyer në Belgjikë dhe prania e tyre në rritje po krijon tensione me fermerët. Këto foto janë bërë me kamera të jetës...

Java e dytë censit 2023| INSTAT: Për çdo ankesë kontaktoni në numrin jeshil

Java e dytë e nisjes së censit të popullsisë dhe banesave, po ecën mirë. Deri në këto momentet, INSTAT, ka bërë më dije se...

Çeku i bebes s’rriti popullsinë, në 4 vite u dhanë 125 mln euro, gjysma shkoi jashtë

Në vitin 2019 qeveria vendosi të disbursonte nga buxheti i saj bonusin për bebet. Politika në mbështetje të familjeve dhe prindërve të rinj, synon...

TË FUNDIT

Ujqit rikthehen në Europën Perëndimore, po sulmojnë bagëtitë

Ujqërit janë kthyer në Belgjikë dhe prania e tyre në rritje po krijon tensione me fermerët. Këto foto janë bërë me kamera të jetës...

Java e dytë censit 2023| INSTAT: Për çdo ankesë kontaktoni në numrin jeshil

Java e dytë e nisjes së censit të popullsisë dhe banesave, po ecën mirë. Deri në këto momentet, INSTAT, ka bërë më dije se...

Çeku i bebes s’rriti popullsinë, në 4 vite u dhanë 125 mln euro, gjysma shkoi jashtë

Në vitin 2019 qeveria vendosi të disbursonte nga buxheti i saj bonusin për bebet. Politika në mbështetje të familjeve dhe prindërve të rinj, synon...

Atentati në Dukagjin| Njëri nga autorët vetëdorëzohet, të tjerët në kërkim

Martin Qershija - 28 vjeç Edmond Nika - 29 vjeç Kujtim Dholla - 25 vjeç Çesk Serraj - 36 vjeç Këta persona janë shpallur...

Serbia shkon në zgjedhje të parakohshme, bëhet publike data

Serbia pritet të shkojë në zgjedhje të parakohshme në 17 dhjetor. Lajmi u bë me dije nga presidenti në një program televiziv. Vuçiç u bëri...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×