English

Kush janë kategoritë e nxënësve që përfitojnë bursa sociale?

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Për të gjithë nxënësit që duan të përfitojnë nga bursat sociale janë publikuar të dhënat që duhen për përmbushjen e kritereve.

- Advertisement -

Certifikata personale, familjare, vërtetim nga shkolla për frekuentim të rregullt të saj, regjistrimi për në konvikt, pamundësia për t’u akomoduar, vërtetim të ardhurash për çdo pjesëtar të familjes si dhe vërtetim që nuk keni në pronësi biznes, janë dokumentet e nevojshme.

  • Përfitues janë dhe nxënësit me statusin e jetimit si dhe ata që kanë humbur kujdestarinë prindërore me vendim gjykate.
  • Gjithashtu në bursat sociale, përfshihen nxënësit të cilët gëzojnë statusin ligjor të invalidit paraplegjik dhe tetraplegjik si dhe nxënësit me aftësi të kufizuar, të vërtetuar nga komisioni mjeko ligjor si dhe ata fëmijë që nuk dëgjojnë e nuk shikojnë.
  • Nxënës të identifikuar si viktima të trafikut të qenieve njerëzore dhe kanë humbur kujdesin prindëror.
  • Nxënës, fëmijë të punonjësve të Policisë së Shtetit, të Gardës së Republikës, të Shërbimit të Kontrollit të Brendshëm, të Policisë të Mbrojtjes nga Zjarri dhe Shpëtimit, të Forcave të Armatosura, të Shërbimit Informativ Shtetëror dhe të Policisë së Burgjeve, që kanë humbur jetën në krye dhe për shkak të detyrës.
  • Nxënësit me një prind kur njëri prej njëri prej prindërve nuk jeton.

Dokumentet duhen te dorëzohen deri më datë 28.09.2023.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?