English

Kushtetuesja në Venecia, kërkesa e Kuvendit futet në kalendarin e Komisionit

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Përbërja e Gjykatës Kushtetuese është futur në procedurë nga Komisioni i Venecias. Në faqen zyrtare të institucionit është publikuar kërkesa e Kuvendit të Shqipërisë ku si objekt ka zgjedhjen e anëtarëve të Gjykatës Kushtetuese.

- Advertisement -

Kërkesa u bë nga kryeparlamentari Gramoz Ruçi, pas përplasjes së krijuar ndërmjet Kuvendit të Shqipërisë dhe Presidentit Ilir Meta mbi një anëtar të Gjykatës Kushtetuese.

Presidenti ka zgjedhur Marsida Xhaferllafin si anëtare, ndërkohë që Këshilli i Emërimeve në Drejtësi dhe mazhoranca njohin Arta Vorpsin. 

Pas këtij konflikti, mazhoranca ka kërkuar një opinion të Komisionit të Venecias të cilin do t’ia bashkëngjis Komisionit Hetimor të ngritur nga Kuvendi për Presidentin Meta.

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?