English

“Kushtetuesja” rrëzon kërkesat e KMSH, lë në fuqi ligjin e kompensimit të pronave

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjykata Kushtetuese ka lënë në fuqi tërësisht ligjin e kompensimit të Pronave të 2022. Gjatë seancës së kësaj të marte janw rrëzuar të gjithë kërkesat e Komunitetit Mysliman.

- Advertisement -

Vendimmarrja e Gjykatës Kushtetuese garanton zbatimin e vendimit e Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut (GJEDNJ BESHIRI) kundër Shqipërisë. Sipas këtij vendimi për rastet e kompensimit te pronareve qe ka ndryshuar zëri kadastral garantohet pragu 10 %.

Komuniteti Mysliman Shqiptar kërkoi në padi shfuqizimin e disa neneve të ligjit të ndryshuar në tetor të vitit të kaluar, si dhe të një serie vendimesh të këshillit të ministrave, që janë nxjerrë para dhe pas këtyre ndryshimeve në zbatim të këtij ligji.

Me fjale te tjera KMSH kishte thënë se ligji i 2022 nuk garanton 10% e vendosur nga GJEDNJ, qe kishte thëne ne 2021 për Shqipërinë kur vjen puna tek kompensimi.

GJEDNJ kishte thënë se shteti do ti kompensoje sipas vlerës jo te tregut tyre qe ka ndryshuar zona kadastrale, por sipas vlerës në momentin e ndryshimit, dhe kompensimi duhet te ishte jo me pak se 10 për qind. GJK tha sot se 10 % garantohet.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?