Lavrov paralajmëron Turqinë për kthimin e liderit të Azov në Ukrainë: Do ketë pasoja

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov paralajmëroi në një bisedë telefonike me homologun e tij turk Hakan Fidan se Ankaraja mund të përballet me “pasoja negative” për ofrimin e ndihmës ushtarake për Kievin dhe për lejimin e kthimit të liderit të njësisë neo-naziste “Azov” në Ukrainë.

Lavrov theksoi se Turqia po ndjek një “kurs shkatërrues” duke vazhduar të ofrojë ndihmë ushtarake për Kievin, u njoftua në faqen e internetit të MPJ-së ruse.

Lavrov dhe Fidan kanë shkëmbyer mendime edhe për situatën rajonale, duke përfshirë situatën në lidhje me kthimin e udhëheqësit të “Azov” në Ukrainë, raporton RIA Novosti.

- Advertisement -

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelensky mbërriti të premten në Turqi, ku foli me Erdoganin.

Zelensky më pas tha të shtunën se pesë komandantë të “Azov” po fluturonin për në Kiev nga Stambolli.

Zëdhënësi i Kremlinit Dmitry Peskov tha se kthimi i komandantëve të “Azov” në Ukrainë është shkelje e kushteve të marrëveshjeve ekzistuese.

Peskov theksoi se ata duhet të kishin qëndruar në Turqi deri në fund të konfliktit.

Për të ndjekur kanalin e youtube të Euronews Albania KLIKO KËTU!

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

Filmi evropian i vitit/ Shpërndahen çmimet, triumfon “Anatomia e një rënieje”

Ishte filmi francez “Anatomia e një rënieje”, i Zhustin Triet, ai që dominoi në ceremoninë e Festivalit Evropian të Filmit në Berlin, që ka...

TË FUNDIT

“E majta greke s’merret me Belerin”, Bibe: Mitsotakis kërkon vota, Rama po luan me..

Teksa ka mbajtur fjalimin e tij në Kongresin e Partisë Socialiste, kryeministri Edi Rama komentoi për herë të parë vendosjen e vetos nga ana...

Mediat britanike: Bandat shqiptare “oferta” për festa, 5 mijë £ për kalim në Angli

Emigrimi i paligjshëm i emigrantëve shqiptarë drejt Britanisë së Madhe vijon të jetë një problem. Shumë të rinj shqiptarë rrezikojnë jetën për të shkuar...

Filmi evropian i vitit/ Shpërndahen çmimet, triumfon “Anatomia e një rënieje”

Ishte filmi francez “Anatomia e një rënieje”, i Zhustin Triet, ai që dominoi në ceremoninë e Festivalit Evropian të Filmit në Berlin, që ka...

SHBA, armatime Izraelit/ Shteti hebre mirëpret veton amerikane në KS

Administrata e presidentit Joe Biden ka përdorur autoritetin e emergjencës për t’i shitur Izraelit 14 mijë raketa tankesh pa aprovimin nga Kongresi. Ndërkohë, kryeministri...

Ukraina për zgjedhjet ruse: Votimet në territoret e pushtuara s’ do jenë të vlefshme

Qeveria ukrainase e ka shpallur “të pavlefshme” çdo përpjekje të Rusisë për të mbajtur zgjedhje në territoret e pushtuara të Ukrainës. Së fundmi, datat...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×