English

LDK kërkon dorëheqjen e Nagavcit pas planit për furnizimin me tekste shkollore

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Partia opozitare Lidhja Demokratike e Kosovës (LDK) e ka kritikuar Ministrinë e Arsimit, Shkencës, Teknologjisë dhe Inovacionit në Kosovë (MASHTI) lidhur me planin e ri të shpërndarjes së teksteve shkollore për fëmijët. Kjo parti ka kërkuar dorëheqjen e ministres Arbërie Nagavci shkaku i asaj që e ka cilësuar si “keqmenaxhim të vitit shkollor”.

- Advertisement -

“Kosova nuk e meriton një ministre që ka dështuar në çdo nivel të menaxhojë me arsimin dhe përfundimisht është dorëzuar duke ia kaluar përgjegjësinë prindërve”, tha Kryetarja e Forumit të Gruas në LDK, Jehona Lushaku, gjatë një konference për media më 22 gusht.

Një ditë më parë, ministrja Nagavci tha se MASHTI po e shqyrton mundësinë që t’ua transferojë paratë prindërve në mënyrë që ata t’i blejnë vetë tekstet shkollore për fëmijët e tyre për vitin e ri shkollor. Në të kaluarën, MASHTI i ka blerë tekstet nga shtëpitë botuese e ato pastaj u janë shpërndarë nxënësve nëpër shkolla.

Gjatë konferencës, Lushaku e kritikoi këtë plan të MASHTI-t dhe u shpreh e shqetësuar që planifikimi për vitin e ri shkollor, që nis më 1 shtator, nuk është bërë më herët.

“Një ndryshim tërësisht procedural në minutat e fundit pa një vendim të detajuar e të qartë dhe duke mos i ditur rezultatet e tij… Kjo dëshmon papërgjegjësinë e kësaj Qeverie për ta planifikuar saktë buxhetin dhe për ta menaxhuar sigurimin e teksteve shkollore me kohë, që është obligim ligjor i Ministrisë”, tha Lushaku.

“Përveç paaftësisë të Qeverisë për menaxhim të kësaj situate, kjo Qeveri me këtë vendim i ka ikur përgjegjësisë duke i ngarkuar prindërit dhe duke shkelur ligjin në fuqi”, tha Lushaku.

Duke folur për arsyet e këtij plani një ditë më parë, Nagavci përmendi keqpërdorime financiare dhe tha se ka pasur edhe raste të cilat MASHTI i ka adresuar te organet e hetuesisë.

 

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?