English

Leje-qëndrimet në Greqi, ambasada sqaron procedurat: Aplikimin mbajeni me vete

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shqiptarët, të cilët janë në proces aplikimi për pajisje me leje qëndrimi në Greqi dhe largohen jashtë vendit, në kthim duhet të kenë së bashku me dokumentin e identifikimit edhe letrën e aplikimit.

- Advertisement -

Në të kundërt ata do të përballen me pengesa për të marrë dokumentin e qëndrimit.

Njoftimi është dhënë nga Ambasada shqiptare në Greqi, e cila ka sqaruar të gjithë emigrantët për procedurat që duhet të ndiqen në rast se largohen nga Greqia gjatë kësaj periudhe, duke i dhënë përgjigje dhe diskutimeve që janë ngritur në shtetin grek për penalizim të emigrantëve.

Vendimi i qeverisë shihet si një hap pas, pasi janë më shumë se 240 mijë emigrantë, 80% e të cilëve shqiptarë që kanë aplikuar për leje fillestare qëndrimi apo rinovim të saj dhe automatikisht preken nga një vendim i paparalajmëruar më herët.

Edhe afatet e caktuara që shtrihen ne periudhën prill-dhjetor 2024, i përkasin një periudhe të qarkullimit masiv, kur emigrantët kthehen për festat fetare ose pushime, çka u shton atyre burokraci në dokumentacione.

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?