Libri kthehet në bibliotekë pas gati 100 vitesh vonesë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një libër i historisë amerikane është kthyer në një bibliotekë në Kaliforni me gati 100 vjet vonesë.

Një kopje e “Historisë së Shteteve Amerikane” të Benson Losing, botuar në 1881, “erdhi në shtëpi” vetëm këtë muaj, në bibliotekën e qytetit të Shën Helenës në Luginën e Napas, megjithëse afati i fundit për kthimin e saj ishte 21 shkurt 1927.

Në kohën kur libri u huazua, gjobat e vonuara ishin pesë cent të sotëm, që do të thotë se Jim Perry, i cili e gjeti librin në një kuti librash që i përkiste gruas së tij të ndjerë Sandra Lernd Perry, i detyrohej bibliotekës rreth 1756 dollarë. Për fat të tij, biblioteka ka pushuar së ngarkuari me gjoba të vonuara në vitin 2019, shkruan Guardian.

- Advertisement -

Ai i tha gazetës se ishte “shumë i sigurt” se gjyshi i saj, John McCormick, një pasardhës i një prej familjeve më të vjetra të pionierëve të Shën Helenës, ishte huamarrësi origjinal i librit.

Në fillim, Perry e la fshehurazi librin në banak dhe shmangu me sukses prezantimin me bibliotekarët, por megjithatë vendosi t’i përgjigjet thirrjes së bibliotekës, e cila donte të dinte më shumë për historinë e librit. Libri tani qëndron në një kuti xhami në hyrje të ndërtesës.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

TË FUNDIT

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

“Çfarë duan këta njerëz?”, Açka flet për të “fortët” që rrethuan deputetët e PD

Deputetja Flutura Açka komentoi në emisionin Now në Euronews Albania përplasjen e ndodhur në mbledhjes së kryesisë së PD 2 ditë më parë. Ajo u...

Pacolli: Albin Kurti e ka refuzuar Ramën me arrogancë siç bën me ndërkombëtarët

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli tha në emisionin Now në Euronews Albania se marrëdhëniet mes Kurtit  dhe Ramës kanë qenë gjithmonë irelevante. Sipas tij, Kurti...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×