English

Liderët e G20 bien dakord: Objektivi i ngrohjes globale, 1.5 gradë Celsius

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

G20 ka rikonfirmuar zotimet për të kufizuar ngrohjen globale në 1.5 gradë Celsius.

- Advertisement -

Liderët thanë se do të përmbushin pagesat e humbjeve dhe dëmeve, duke dërguar një sinjal pozitiv për negociatat në COP27.

Objektivi 1.5 gradë – i vendosur në Konferencën e Klimës së OKB-së 2015 në Paris – u forcua në COP26 në Glasgow vitin e kaluar.

Por aktivistët kanë frikë nga rikthimet në samitin e klimës të OKB-së të këtij viti, pasi disa vende i rezistojnë përfshirjes së objektivit në marrëveshjen përfundimtare të konferencës.

Deklarata e sotme nga grupi i kombeve udhëheqëse – përfshirë SHBA-në, Kinën, Arabinë Saudite, Britaninë e Madhe dhe Gjermaninë – pranon se efektet e ngrohjes globale do të ishin “shumë më të ulëta nëse përmbushet objektivi”.

 

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Altin Dumani paraqiti raportin e Prokurorisë së Posaçme, si e vlerësoni punën e SPAK për vitin 2023?
×