TË FUNDIT

Kurti: Kujtimin për familjen Jashari ta shndërrojmë në përjetësi

Albin Kurti mbajti mbledhja e pestë tw komitetit ndër-ministror për Kompleksin Memorial “Adem Jashari” në Prekaz. Në këtë mbledhje, që zgjati tre orë, u prezantua...

Nëna hidhet me foshnjën e saj nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë

Një nënë me fëmijën e porsalindur është hedhur nga kati i dytë i maternitetit në Sarandë, mbrëmjen e sotme. Ngjarja ka ndodhur rreth orës 22:00...

Zbulohet bima e parë mishngrënëse që kap prenë nën tokë

Shkencëtarët kanë zbuluar një bimë mishngrënëse që rrit nëntokë rrënjë që kapin gjahun, duke u ushqyer me krijesa nëntokësore si krimbat, larvat dhe brumbujt. Lloji i...

Protesta e 7 korrikut e domosdoshme për largimin e PS-së, pretendon Berisha

Në një bashkëbisedim me shqiptarët e diasporës, kreu i PD-së Sali Berisha theksoi rëndësinë e protestës së 7 korrikut. “Ne kemi thirrur protestë më datën...

Humb jetën një 66-vjeçar në plazhin e Borshit

Rreth orës 17:33 të së shtunës një 66-vjeçar ka humbur jetën në plazhin e Borshit. Ai ka qenë duke notuar dhe i ka rënë infarkt....

Shtohen rastet me COVID-19, të pavaksinuarit përcjellës së virusit

Shumë prej nesh menduam se do të kemi një verë të qetë, duke ju rikthyer normalitetit. Por rastet me COVID 19, kanë ardhur në...

Një burrë dhe qeni i tij kaluan shtatë vjet duke ecur nëpër botë

Shumë pak njerëz përpiqen të ecin nëpër të gjithë botën, dhe akoma më pak arrijnë të përfundojnë udhëtimin. Më 21 maj 2022, Tom Turcich, nga...

Kosovë-Shqipëri pa kufi, këtë fundjavë qindra qytetarë lëvizin pa kontrolle

Edhe këtë fundjavë qindra qytetarë të Kosovës që po hyjnë në territorin e Shqipërisë po lëvizin lirshëm pa kontrolle në pikat kufitare. Ambasadori i Shqipërisë...

280 euro për një kokërr qershi?!

Një qershi e vetme e varietetit më të çmuar në Japoni arriti në çmimin 40 mijë jenë ose 280 euro, në ankandin e parë...

Mbi 1 mijë punëkërkues në muaj në Kosovë

Numri i personave të regjistruar si punëkërkues në Agjencinë e Punësimit të Republikës së Kosovës për pesë muajt e parë të vitit 2022 është...

671 raste të reja me COVID-19 në Shqipëri

Në 24 orët e fundit, janë kryer 1.943 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, 671 qytetarë. Janë 3.685 qytetarë aktivë me Covid-19...

Udhëheqësi suprem i talebanëve: Të huajt të mos ndërhyjnë në Afganistan

Udhëheqësi suprem i talebanëve, Mawlawi Haibatullah Akhundzada, ka paralajmëruar edhe një herë të huajt që të mos ndërhyjnë në Afganistan gjatë një fjalimi të...

5 viktima nga tërmeti në Iran

Të paktën pesë persona u vranë dhe dhjetëra të tjerë u plagosën nga një tërmet me magnitudë 6 ballë që tronditi Iranin jugor të...

Shqiptarët po blejnë më pak ushqime, por ekonomia del me rritje

Shqiptarët po konsumojnë më pak që prej nisjes së krizës së çmimeve. Të dhënat e siguruara nga Euronews Albania, tregojnë se importet e mallrave...

Osmani: Propozimi i ri francez e njeh maqedonishten si gjuhë zyrtare në BE

Ministri i Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani deklaroi të shtunën se propozimi i modifikuar francez për zgjidhjen e kontestit mes...

Vrasja e Pjerin Xhuvanit, Gjykata lë në fuqi masat për pezullimin e 6 policëve

Gjykata e Elbasanit ka miratuar kërkesën e prokurorisë e për  pezullimin e 6 efektive të policisë  së këtij qyteti. Ata akuzohen se kanë dhënë dëshmi...

205 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Ministria e Shëndetësisë në Kosovë ka njoftuar se të shtunën janë regjistruar 205 raste të reja me koronavirus. Në total janë testuar 736 persona dhe shkalla...

SHBA feston 246-vjetorin e pavarësisë, Kim: Të forcojmë demokracinë

Ambasada e Shteteve të Bashkuara të Amerikës organizoi një pritje për të festuar 246 vjetorin e pavarësisë. Si mikpritëse, ambasadorja Yuri Kim nënvizoi marrëdhëniet e...

Zelenski për sulmin në Odesa: Terror, bilanci i viktimave po rëndohet

Sulmi ndaj bllokut të apartamenteve në Odesa ishte i qëllimshëm. Kështu deklaroi presidenti ukrainas Volodimir Zelenski, në fjalimin e së premtes, ku theksoi se...

Aksident në Fushë-Krujë, humb jetën 55-vjeçarja

Një 55-vjeçare ka humbur jetën në një aksident të ndodhur mesditën e sotme në fshatin Larushk, Fushë Krujë. Policia bën me dije se automjeti me...

10 qytetet më të shtrenjta në botë për emigrantët

Nëse je një emigrant që jeton në Hong Kong, Zyrih ose Gjenevë, jeta po ju kushton më shumë se kudo tjetër në planet, sipas...

78 përmbarues për 56 mijë çështje, ligji i ri me paga më të larta

78 përmbarues për 56 mijë çështje. Kjo është situata në Përmbarimin Shtetëror, i cili ashtu si gjykatat, prej vitesh po vuan mbingarkesën. “Kapacitet të kufizuar,...

Hapet aksi Kardhiq-Delvinë, shkurtohet rruga drejt Sarandës

Hapet rruga e re Kardhiq-Delvinë, e cila shkurton kohën e udhëtimit drejt Sarandës. Ministrja e Turizmit dhe Mjedisit, Mirela Kumbaro publikoi sot pamje të këtij...

Çmimet e naftës dhe benzinës në Kosovë gjatë fundjavës

Sot dhe nesër nafta do të jetë më lirë për një cent në Kosovë, ndërsa benzina më e shtrenjtë. Ministria njoftoi këtë të shtunë se...