English

Lobimi në SHBA, Gjykata e Tiranës pushon hetimet ndaj kryedemokratit Lulzim Basha

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjykata e Tiranës pushoi hetimet për kryetarin e Partisë Demokratikë, Lulzim Basha dhe dy ish zyrtarët e lartë të PD në lidhje me lobimin në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.

- Advertisement -

Hetimi u pushua edhe për ish-sekretarin e përgjithshëm të PD, Arben Ristani dhe financierin e kësaj force politike, Ilir Dervishi. Ata akuzoheshin nga prokuroria për falsifikim të dokumenteve zyrtare.

Sipas prokurorisë, në pasqyrat financiare të dorëzuar nga KQZ, Partia Demokratike nuk ka deklaruar 650 mijë dollarë të përdorura në SHBA për lobim.

Paratë i kanë kaluar lobistit Nicolas Muzin, nga ‘Biniata Trade’ një kompani me pronare dy shtetase ruse.

Kryedemokrati Basha nuk mori pjesë në seancë, por u përfaqësua nga avokatët Ivi Kaso dhe Eduard Halimi.

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?