English

Lufta në Gaza, Cameron: Britania beson në zgjidhjen me dy shtete

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Britania beson në një “zgjidhje me dy shtete”, tha Lord Cameron. Duke folur nga baza ajrore Riyak në Liban, sekretari i jashtëm tha se “Ajo që ne kemi thënë gjithmonë është se ne besojmë në një zgjidhje me dy shtete, një Izrael të sigurt brenda kufijve të tij dhe një Palestinë të sigurt dhe të qëndrueshme brenda kufijve të saj.

- Advertisement -

Më tej ai argumentoi duje thënë se “ky ka qenë prej kohësh qëndrimi ynë. Dhe sigurisht, si pjesë e tij, Britania, së bashku me vendet e tjera, do ta njohë Palestinën në Kombet e Bashkuara. Mund të jetë diçka që ne e konsiderojmë si këtë proces, pasi ky përparim drejt një zgjidhjeje bëhet më real.

Duhet të ndërmerren një sërë hapash për ta bërë këtë, duke përfshirë liderët e Hamasit që të largohen nga Gaza në mënyrë efektive sepse nuk mund të keni një zgjidhje me dy shtete me Gazën të kontrolluar ende nga njerëzit përgjegjës për 7 tetorin”.

Kujtojmë se që prej 7 tetorit të vitit të kaluar Izraeli dhe Hamasi janë në luftë, ku për pasojë kanë humbur jetën dhjetëra mijëra njerëz.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?