English

Luftimet intensifikohen në rajonin e Kharkiv, sulmi me raketa vret 6 persona

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një sulm me raketa në një periferi jashtë Kharkiv në verilindje të Ukrainës vrau gjashtë persona dhe plagosi 28 të tjerë, sipas zyrtarëve lokalë. Mes tyre ishte edhe një grua shtatë muajshe shtatzënë.

- Advertisement -

Një hetim për krimet e luftës u hap në lidhje me incidentin pas pretendimeve se Rusia përdori një taktikë që synonte të vriste civilët dhe punëtorët e shpëtimit që mbërritën në vendngjarje për të ndihmuar ata që u kapën në sulmin e parë.

Rusia nisi një ofensivë në rajonin e Kharkiv javën e kaluar, duke shtuar ndjeshëm presionin mbi forcat ukrainase teksa presin dërgesat e vonuara të armëve dhe municioneve të rëndësishme nga partnerët perëndimorë.

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë tha se forcat e saj “po vazhdonin të avanconin në thellësi të armikut”.

Megjithatë, presidenti ukrainas Volodymr Zelenskzyy thotë se forcat e Ukrainës siguruan “pozicione më të forta” dhe po “shkatërronin efektivisht” forcat ruse.

“Pushtimet nuk arrijnë të arrijnë qëllimin e tyre për t’i shtrirë forcat tona më pak dhe duke dobësuar kështu Ukrainën nga një front i gjerë nga Kharkiv në rajonin e Donetsk,” tha ai të dielën në fjalimin e tij të natës.

Forcat e Ukrainës po përpiqen të ngadalësojnë Rusinë duke përdorur drone të ngarkuar me bomba për të shkatërruar automjetet ushtarake.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?