Lulëzon tregtia e bananes, milionat që fshihen pas rritjes së importeve

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Shqipëria importoi 34 mijë tonë banane vitin e kaluar, me një vlerë totale prej rreth 25 milionë euro.

Sipas të dhënave të Doganave, fruti ekzotik hyn në Shqipëri nga Ekuadori dhe Kolumbia, që në dekadën e fundit ka trefishuar importet drejt vendit tonë.

Baza e të dhënave Komtrejd (Comtrade) e Organizatës së Kombeve të Bashkuara thotë se në 2011, importet ekuadoriane drejt Shqipërisë ishin rreth 10 milionë euro, ndërsa në 2020 shifra shkoi 26 milionë euro. Bananet përbëjnë pjesën dërrmuese të tyre me 22 milionë euro.

- Advertisement -

Nga të dhënat rezulton se shqiptarët konsumojnë mesatarisht në vit 13 kilogram banane për frymë, rreth 1 kilogram më shumë se mesatarja e Bashkimin Europian.

Tregu është i mbipopulluar edhe me kompani importuese, ku në Qendrën Kombëtare të Biznesit, kompanitë që kanë si objekt importin, apo tregtinë e bananes janë mbi 40.

Por, për një pjesë të këtyre kompanive bananet janë pjesa e dukshme e aktivitetit. E padukshmja është një tjetër. Aksionet e policisë në tre vitet e fundit kanë sekuestruar mbi 1.5 tonë kokainë të fshehur në kontenierë me banane. Vetëm kjo sasi në treg kap vlerën e 500 milionë eurove, ose 20 herë më shumë se vlera e sasisë së bananeve të importuara gjatë të gjithë vitit 2021.

Dërgesa më e madhe e kapur mbetet ajo e shkurtit 2018, kur u sekuestruan 613 kilogramë kokainë.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur dhe arsenal armësh

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur nga autorët dhe arsenal armësh Është gjetur automjeti i përdorur në vrasjen e 41-vjeçarit Elton...

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...

TË FUNDIT

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur dhe arsenal armësh

Vrasja e Elton Javorit në Fier, gjendet automjeti i përdorur nga autorët dhe arsenal armësh Është gjetur automjeti i përdorur në vrasjen e 41-vjeçarit Elton...

Akuzohen për kultivimin e 250 bimëve narkotike, arrestohen 2 persona në Elbasan

Dy shtetas në Elbasan kanë rënë në prangat e Policisë, pasi dyshohet se janë autorë të kultivimit të 250 bimëve narkotike, në muajin qershor,...

EMRI/ I shpallur në kërkim ndërkombëtar nga Italia, arrestohet 38-vjeçari në Durrës

Një 38-vjeçar në Durrës ka rënë në prangat e Policisë, pasi shpallur në kërkim ndërkombëtar nga autoritetet italiane për veprat penale “Organizata ktiminale” dhe...

Në burg për korrupsion, Leonard Palushi depoziton rekurs në Gjykatën e Lartë

Ish-shefi i hetimit të krimeve në Elbasan Leonard Palushi depoziton rekurs në gjykatën e lartë. Ai kërkon të shpallet i pafajshëm duke kundërshtuar vendimin e...

Begaj përkujton 75-vjetorin e Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut

Presidenti i Republikës, Bajra Begaj, ka përkujtuar 75 vjetorin e krijimit të Deklaratës Universale të të Drejtave të Njeriut, një dokument themelor në historinë...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×