English

Macron propozon orë diskutimi në shkolla mbi antisemitizmin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjatë Këshillit Francez të Ministrave, Presidenti Emmanuel Macron u kërkoi shkollave të organizojnë orë diskutimi mbi racizmin dhe antisemitizmin, pas përdhunimit të një vajze hebreje në periferi të Parisit javën e kaluar.

- Advertisement -

Kryeministri francez Gabriel Attal, në një intervistë me Frtf1 të mërkurën, theksoi gjithashtu se “ajo që ndodhi është absolutisht e neveritshme, e padurueshme dhe e papërshkrueshme”, tha ai, duke shtuar se ” autorët janë identifikuar dhe arrestuar, ata janë në paraburgim dhe padyshim që dënimet do të jenë shumë të rënda dhe pa ankesë”.

“Mendimet e mia janë me këtë vajzë të re, familjen, miqtë dhe të dashurit e saj. Autorët janë identifikuar dhe arrestuar, janë në paraburgim dhe padyshim që dënimet do të jenë shumë të rënda dhe pa apel. Dhe them këtë: Ftoj me të vërtetë të gjithë liderët politikë të ngrenë barrierat për çështjen e antisemitizmit Mjaft me retorikën që banalizon, mjaft me komentet që tolerohen dhe që krijojnë një klimë në vend që, unë them, është vdekjeprurëse ‘Antisemitizmi ka. filloi të rritet përsëri në vendin tonë”, tha Attal.

LEXO GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?