English

Macron: Rusia nuk do të ndalet në Donbas dhe Krime

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

“Kushdo që mendon se Rusia do të ndalet në Donbas dhe Krime e ka gabim.” Kështu u shpreh presidenti francez, Emmanuel Macron, shkruan Sky News.

- Advertisement -

I pyetur në lidhje me pretendimet e Kremlinit se Rusia e konsideronte veten në luftë për shkak të ndërhyrjes së Perëndimit në anën e Ukrainës, Macron u tha zyrtarëve në samitin e BE-së këtë të premte në Bruksel se do të ishte gabim të mendohej se Moska planifikonte të ndalonte agresionin e saj në Donbas dhe Krime. .

“Duke përdorur këtë term, njeriu gjithashtu hap pasiguri rreth objektivave ushtarake të Rusisë,” shtoi ai.

Komentet vijnë pasi udhëheqësi francez tha se Evropa duhet të përgatitet për luftë nëse dëshiron paqen, duke e quajtur Rusinë e Vladimir Putinit një kundërshtar që nuk do të ndalet në Ukrainë nëse mposht trupat e Kievit.

Macron shkaktoi polemika muajin e kaluar pasi tha se nuk mund të përjashtonte vendosjen e trupave tokësore në Ukrainë në të ardhmen, me shumë liderë që distancoheshin nga kjo, ndërsa të tjerët, veçanërisht në Evropën Lindore, shprehën mbështetje.

LEXONI GJITHASHTU: 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?