English

Mali i Zi, “parajsa e bashkëjetesës”! Aty ku rusë dhe ukrainas luten bashkë për paqe

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Në Malin e Zi, nga thuajse 600 mijë banorë, rreth 100 mijë janë ukrainas dhe rusë. Numri i tyre, sipas rezultateve paraprake të censit popullor të mbajtur vitin e kaluar, është rritur dramatikisht që nga fillimi i agresionit rus në Ukrainë.

- Advertisement -

Kjo është kisha e Trinisë së Shenjtë, në qytetin e vjetër të Budvës. Në meshën e së dielës, rusët dhe ukrainasit ulen së bashku në korin e saj.

 “Ata ndihen sikur këtu kanë shtëpinë e tyre dhe të gjitha dallimet mes njerëzve kalohen këtu. Të gjithë luten për paqe, kjo luftë nuk i bën mirë askujt dhe të gjithë luten që të vijë paqja. Prandaj ata mblidhen në këtë tempull”,-tha Aleksandar Lekic, prift.

Klima mesdhetare dhe kultura ortodokse janë faktorë që e kanë bërë Malin e Zi tërheqës si për rusët dhe ukrainasit, të cilët jetojnë atje në paqe, pavarësisht armiqësive në vendet e origjinës.

 “Ne nuk kemi pasur probleme. Ata na kuptojnë ne dhe ne i kuptojmë ata. Ne e kuptojmë situatën e tyre dhe e kuptojmë përse ata janë këtu. Ndaj mendoj se ambienti është miqësor”, tha Lucia Volubiuev.

Rezultatet finale të censit pritet të konfirmojnë informacionet se Mali i Zi është vendi me numrin më të lartë të emigrantëve nga Rusia dhe Ukraina për banor.

 “Si rusët edhe ukrainasit që jetojnë në Malin e Zi, larg nga armiqësitë në vendet e tyre, luftën së bashku për paqe këtu në kishën e Trinisë së Shenjtë…”.- tha Borjan Jovanovski.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?