Malta, destinacioni më i sigurt për udhëtarët e komunitetit LGBTQI+

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Malta është konsideruar si destinacioni më i sigurt për pushuesit nga komuniteti LGBTQI+.

Përfundime të tilla janë arritur përmes sondazhit të fundit të kryer nga Merchant Machine, i cili është një faqe interneti informacioni dhe krahasimi me bazë në Mbretërinë e Bashkuar, raporton SchengenVisaInfo.com .

Sondazhi i Merchant Machine analizoi metrikat, duke përfshirë nivelin e mbrojtjes kundër krimeve të urrejtjes LGBTQI+, si dhe ligjet e të folurit dhe të martesave homoseksuale.

- Advertisement -

Përveç kësaj, sondazhi shqyrtoi gjithashtu statistikat e krimit në përgjithësi, duke marrë gjithashtu parasysh shkallën e grabitjeve, indekset e krimit si dhe qetësinë e secilit territor sipas Indeksit Global të Paqes.

Bazuar në të gjitha metrikat e përmendura më sipër, Malta u konsiderua si vendi më i sigurt për pushuesit nga komuniteti LGBTQI+, duke shënuar një indeks sigurie prej 369 dhe një shkallë grabitjeje prej 47, që është vendi i dytë më i ulët nga të gjitha qarqet pjesëmarrëse në anketë.

Sondazhi tregoi se Rusia ishte konsideruar si destinacioni më i rrezikshëm për udhëtarët LGBTQI+ për shkak të politikës së saj të diskriminimit kundër LGBTQI+, përhapjes së krimit të urrejtjes dhe fjalës LGBTQI+ si dhe mungesës së barazisë martesore.

Rusia është ndjekur nga Turqia, Meksika, si dhe Koreja e Jugut, për sa i përket destinacioneve më të rrezikshme për udhëtarët e komunitetit LGBTQI+.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

TË FUNDIT

Vritet gruaja e këshilltarit të ish-presidentit të Kosovës Behgjet Pacolli

Vritet një grua në Prishtinë. Ngjarja e rëndë ka ndodhur rreth orës 20:30 të mbrëmjes së sotme në rrugën “Dalip Alshiqi”. Liridona Murseli, gruaja...

Moravë/ Benzi del nga rruga, përfundon në kanal dhe shpërthen në flakë

Një aksident ka ndodhur në aksin nacional Berat-Dimal, në fshatin Moravë. Një mjet tip Benz ka dalë nga rruga, ka përfunduar në kanal dhe ka...

Ish-luftëtari i UÇK: Pse shqiptarët e Shqipërisë janë më patriotë se ata të Kosovës

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se gjesti që bënë shqiptarët e Shqipërisë në vitin ‘99 duke strehuar...

“Patriotizmi nuk blihet”, Mërtiri përplaset me Kikian: Njeriu edukohet

Sociologu Ergus Mërtiri debatoi sa i takon patriotizmit të shqiptarëve në “Now me Erla Mëhillin” përballë gazetarit Mentor Kikia. Ky i fundit u shpreh se...

Luftoi krah UÇK-së, Goxhaj: Shkuam për nacionalizëm, ja ku ndryshon me patriotizmin

Ish-luftëtari i UÇK Dritan Goxhaj tha në emisionin Now në Euronews Albania se nacionalizmi dhe patriotizmi janë dy gjëra të ndryshme. Goxhaj u shpreh se...


 
Sondazh

A e mbështesni marëveshjen e Shqipërisë me Italinë për ardhjen e emigrantëve?
×