Manastirliu: Spitali i ri pediatrik gati në 2024

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Spitali i ri pediatrik në Qendrën spitalore universitare “Nënë Tereza” do të jetë në funksion të pacientëve të vegjël në fillim të viti 2024. Ecuria e punimeve u inspektua nga ministria e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu.

“Një spital i cili po rindërtohet, me 120 shtretër kapacitet është vërtetë një volum i madh pune në një kohë që ne duam të mbërrijmë, brenda fundit të këtij viti, fillimi i vitit të ardhshëm të mundet që edhe ta mobilojmë dhe ta bëjmë funksional”, tha Manastirliu.

Ministrja dha lajmin se spitali i sëmundjeve të brendshme do hap dyert këto ditë, për t’i lënë vendin punimeve për spitalin e kardiokirurgjisë.

- Advertisement -

“Është një spital i cili tashmë është finalizuar dhe pritet që ditë pas dite të hapim këtë spital, të çelim dyert dhe ta bëjmë funksional. Puna në QSUT për modernizimin e të gjitha shërbimeve do të vijojë me hapjen e punimeve brenda këtij viti për spitalin e kardiokirurgjisë, më pas me punimet për spitalin psikiatrik”, u shpreh ministrja.

QSUT është spitali me numrin më të lartë të pacientëve dhe përqindjen më të lartë të shfrytëzimit të shtratit.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

“Një dasmë e hatashme” mblodhi qytetarët e Elbasanit në teatrin Skampa

"Një dasmë e hatashme", me regji nga Kiço Londo dhe me trupën e njohur të aktorëve vjen për të pestën herë në skenën e...

401 qytetarë kërkuan ndihmë për ekstremistët e dhunshëm në Shqipëri

Ekstremizmi i dhunshëm dhe radikalizimi janë fenomene që me të cilat shoqëria shqiptare po përballet më shpesh. Gjatë një viti qindra qytetarë kanë denoncuar...

Grevë e përgjithshme në Francë, vijojnë protestat anti-Macron

Në Francë po mbahet greva e përgjithshme kundër reformës së pensioneve. Bllokadat në rrugë u vendosën që në orët e para të mëngjesit, pasi...

TË FUNDIT

“Një dasmë e hatashme” mblodhi qytetarët e Elbasanit në teatrin Skampa

"Një dasmë e hatashme", me regji nga Kiço Londo dhe me trupën e njohur të aktorëve vjen për të pestën herë në skenën e...

401 qytetarë kërkuan ndihmë për ekstremistët e dhunshëm në Shqipëri

Ekstremizmi i dhunshëm dhe radikalizimi janë fenomene që me të cilat shoqëria shqiptare po përballet më shpesh. Gjatë një viti qindra qytetarë kanë denoncuar...

Grevë e përgjithshme në Francë, vijojnë protestat anti-Macron

Në Francë po mbahet greva e përgjithshme kundër reformës së pensioneve. Bllokadat në rrugë u vendosën që në orët e para të mëngjesit, pasi...

U ndërtua 19 shekuj më parë, nis puna për zbulimin e Amfiteatrit të Durrësit

Një grup arkeologësh vendas dhe të huaj po punojnë për zbulimin e plotë të Amfiteatrit të Durrësit. Prej dy ditësh tashmë aty ka nisur puna...

Tregtia me Britaninë/ Blejmë makina, libra e sapunë. Shesim reçel, këpucë e alumin

Shqipëria ble rregullisht nga Britania e Madhe mish, mjete transporti, mobilie, aparate fotografike, makineri, pajisje elektrike, sapunë, libra dhe produkte kozmetike e ilaçe. Nga ana...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×