‘Mashtrim kripto’, tre persona dëmtojnë thesarin francez

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Autoritetet izraelite njoftuan sot se kanë arrestuar tre persona si pjesë e një hetimi për një mashtrim në shkallë të gjerë të kriptove që dëmtoi thesarin francez.

Administrata Tatimore e Izraelit dhe policia thanë në një deklaratë se ata kishin hetuar një numër të madh njerëzish të dyshuar për pastrim sistematik të parave në muajt e fundit, sipas Reuters.

Një pjesë e parave, siç thuhet, “vjen nga vepra penale të kryera jashtë vendit, duke përdorur monedha digjitale në platforma të ndryshme për të fshehur identitetin e pronarit dhe lëvizjen e parave”.

- Advertisement -

“Hetimi u fokusua në një mashtrim në shkallë të gjerë kundër thesarit të shtetit francez që u krye nga Izraeli, si dhe vjedhjen e miliona eurove dhe pastrimin e fondeve duke konvertuar paratë konvencionale në kriptomonedhë”, thuhet në deklaratë.

Siç thuhet, hetimi është kryer në bashkëpunim me Europol dhe policinë franceze. Tre të dyshuarit kryesorë janë arrestuar dhe disa të tjerë janë ndaluar për t’u marrë në pyetje, thuhet në deklaratë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

TË FUNDIT

Kreshnik Spahiu: Egoisti Albin për Kosovën, aleancë me Rusinë do bëjë?

Jursiti Kreshnik Spahiu tha se Albin Kurti është futur në konflikt me partnerët të cilët garantojnë sovranitetin e Kosovës. I ftuar në “Now me Erla...

Përplasja me Serbinë, Kulla: Kosova të sigurojë ushtrinë, serbët në kufij

Analisti Ilir Kulla, teksa analizoi situatën  në Veri tha se Kosova duhet të sigurojë ushtrinë pasi trupat e ushtrisë serbe ndodhen në kufij. I ftuar...

“S’të marr leje ty”, Molliqaj-Kullës: Mos bëj propagandë për Albinin, i rrezikshëm

Dardan Molliqaj, deputet i parlamentit në Kosovë ishte i ftuar këtë të martë në “Now me Erla Mëhillin për të folur rreth situatës së...

Kreshnik Spahiu: Si luan Albin Kurti me “trushpëlarët” në Kosovë

Juristi Kreshnik Spahiu është treguar kritik ndaj kryeministrit të Kosovës Albin Kurti duke thënë se ky i fundit po luan me disa porta. I ftuar...

Kurti për deklaratën e Blinkenit: E gabuar dhe lënduese, s’i dorëzohemi Serbisë

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti,tha në një intervistë për të përditshmen britanike "The Guardian" se ngjarjet në veri të Kosovës kanë qaenë të rënda...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×