English

Mbi 100 shkrimtarë të arrestuar në Kinë, çfarë thuhet në raport

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Numri i shkrimtarëve të burgosur në Kinë ka kaluar 100, me gati gjysmën e burgosur për shprehje në internet. Pika e zymtë zbulohet në indeksin e Lirisë për të Shkruar 2023, një raport i përpiluar nga Pen America, i publikuar të mërkurën.

- Advertisement -

Sipas The Guradian numrin total të njerëzve të burgosur globalisht për ushtrimin e lirisë së tyre të shprehjes që vlerësohet të jetë të paktën 339, Kina përbën gati një të tretën e shkrimtarëve të burgosur në botë. Janë 107 persona pas hekurave për shkak të deklaratave të tyre të publikuara në Kinë, më shumë se çdo vend tjetër në indeks.

Është hera e parë që numri i shkrimtarëve të burgosur në Kinë në Pen America ka tejkaluar 100. Bazat e tjera të të dhënave, të tilla si raporti i Reporterëve pa Kufij të gazetarëve dhe punonjësve të medias të ndaluar në Kinë, e kaluan atë moment historik në vitin 2020.

Indeksi përcaktoi “komentuesin në internet” si blogerët dhe njerëzit që përdornin mediat sociale si platformën e tyre kryesore për shprehje.

James Tager, drejtor i kërkimit në Pen America, tha: “Jo të gjithë njerëzit e arrestuar për shprehjen e tyre në internet do ta gjejnë veten të përfaqësuar këtu. Është e sigurt se numri i vërtetë i të gjithë atyre që dënohen për shprehjen e tyre në Kinë është shumë më i lartë se numri i përfaqësuar këtu, dhe kjo nuk do të thotë as për të numëruar ata që censurohen ose që censurojnë veten nga frika e ndëshkimit formal.”

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?