Mbi 3000 refugjatë humbën në kalimet detare për në Evropë, thotë OKB

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mbi 3000 refugjatë, azilkërkues dhe migrantë vdiqën ose u zhdukën në vitin 2021 ndërsa përpiqeshin të arrinin në vendet evropiane përmes rrugëve detare të Mesdheut dhe Atlantikut.

Shifra të tilla që janë publikuar përmes raportit të fundit të Agjencisë së Kombeve të Bashkuara për refugjatët tregojnë se në këtë drejtim është regjistruar rritja më e lartë në vitet e fundit, raporton SchengenVisaInfo.com.

I njëjti burim zbulon se mijëra qytetarë nga Afrika marrin rrugë të rrezikshme për në Evropë çdo vit, kryesisht duke udhëtuar mbi shkretëtirën e Saharasë dhe duke u larguar nga brigjet e Afrikës së Veriut me varka të vogla.

- Advertisement -

Autoritetet në Bashkimin Evropian po përpiqen vazhdimisht të gjejnë mënyra të reja efektive për të përballuar fluksin e emigrantëve që tentojnë të arrijnë në vendet evropiane në mënyrë të paligjshme.

Sipas një raporti të mëparshëm të UNHCR-së, vitin e kaluar, gjithsej 3,077 persona u raportuan të vdekur ose të zhdukur, duke shënuar një rritje gati të dyfishtë në krahasim me shifrat e vitit 2020.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

TË FUNDIT

Erzen Breçani: Si kamerat e sigurisë dekonspiruan operacionin në Fushë-Krujë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani është shprehur se shumë herë kamerat e sigurisë kanë dekonspiruar operacionet policore në Fushë-Krujë. I ftuar në emisionin “Review” në...

Pedagogu i kriminalistikes: 1 milion kamera, Elbasani problem por Tirana….

Pedagogu Ervin Karamuço është shprehur se janë rreth 1 milion kamera të vendosura në të gjithë territorin e republikës së Shqipërisë. I ftuar në emisionin...

Hoxha-Breçanit: Bëre gabim që pamjet e vrasjes së Artan Santos ia dhe policisë

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania i tha gazetarit Artan Hoxhës pamjet e vrasjes së Artan Santos...

Erzen Breçani debat te ashpër me zyrtarin e policisë: I ke kontrolluar shkollat?

Ish-shefi i policisë Erzen Breçani ka debat   uar me zyrtarin e policisë Gentian Mullaj në lidhje me kamerat e sigurisë. Breçani tha se sa më...

Artan Hoxha: Si e morëm vesh që Jan Prengën e rrëmbyen dhe e vranë

Gazetari Artan Hoxha tregoi se si e morën vesh që Jan Prengën e kishin rrëmbyer, vrarë dhe zhdukur. I ftuar në emisionin “Revieë” në Euroneës...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×