Mbretëria e Bashkuar bëhet vendi i parë që miraton vaksinën për Omicron

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mbretëria e Bashkuar është bërë vendi i parë që autorizoi një vaksinë COVID-19 të përshtatur me variantin Omicron, duke nisur një fushatë përforcuese të vjeshtës.

Autoriteti Rregullator i Barnave dhe Produkteve të Kujdesit Shëndetësor – i cili ishte i pari në botë që miratoi një vaksinë origjinale Covid-19 – i ka dhënë një autorizim të kushtëzuar vaksinës, e cila synon si llojin origjinal të virusit ashtu edhe Omicron BA.1 .

Vaksina është e autorizuar për përdorim te njerëzit e moshës 18 vjeç e lart, por Britania e Madhe planifikon të përqendrojë programin e saj përforcues për t’u përgatitur për rastet në rritje gjatë

- Advertisement -

Moderna planifikon të dorëzojë vaksinat e para me dy lloje në dy javët e ardhshme, sepse ajo filloi prodhimin muaj para autorizimit.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Zbulohet data, kur do të mbahen zgjedhjet parlamentare në Maqedoninë e Veriut

Zgjedhjet parlamentare në Maqedoninë e Veriut do të mbahen më 8 maj 2024, së bashku me rundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale. Rundi i...

Ceremonia mortore për Liridonën, vëllai: Bashkë me të varrosëm një pjesë të shpirtit

Vëllai i Liridona Ademajt, Leonardi, ka i ka dhënë lamtumirën të motrës përmes një reagimi në Facebook, pas ceremonisë së varrimit të saj. Ditën e...

Ndahet nga jeta gjimnasti i njohur korçar, Llazi Pula

Ndahet nga jeta Llazi Pula gjimnasti i cili ka bërë historinë e gjimnastikës korçare dhe asaj shqiptare. Korçari i njohur do ta fillonte sportin...

TË FUNDIT

Zbulohet data, kur do të mbahen zgjedhjet parlamentare në Maqedoninë e Veriut

Zgjedhjet parlamentare në Maqedoninë e Veriut do të mbahen më 8 maj 2024, së bashku me rundin e dytë të zgjedhjeve presidenciale. Rundi i...

Ceremonia mortore për Liridonën, vëllai: Bashkë me të varrosëm një pjesë të shpirtit

Vëllai i Liridona Ademajt, Leonardi, ka i ka dhënë lamtumirën të motrës përmes një reagimi në Facebook, pas ceremonisë së varrimit të saj. Ditën e...

Ndahet nga jeta gjimnasti i njohur korçar, Llazi Pula

Ndahet nga jeta Llazi Pula gjimnasti i cili ka bërë historinë e gjimnastikës korçare dhe asaj shqiptare. Korçari i njohur do ta fillonte sportin...

Lukashenko i premton besnikëri Kinës, lideri bjellorus në Pekin, takim me Xi Jinping

Presidenti bjellorus Alexander Lukashenko përshëndeti “miqësinë e besueshme” të vendit të tij me Kinën, pasi bisedoi kokë më kokë me presidentin Shi Xhinping gjatë...

Bien fitimet e Spotify, kompania suedeze largon nga puna 1500 punonjës

Spotify kompania më e madhe sa i përket shërbimit të transmetimit muzikor ka njoftuar të hënën një reduktim të stafit me "rreth 17%", e thënë ndryshe...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×