“Mbushet” arka e shtetit, buxheti 206 mld lekë plus në 4 muaj

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Rriten të ardhurat në buxhetin e shtetit. Treguesit fiskalë të ministrisë së financave, nxjerrin se nga janari deri në prill janë mbledhur 206.5 mld lekë.

Një vit më parë qeveria mblodhi për të njëjtën periudhë 188 mld lekë, ose 10% më pak.

Në një vështrim të përgjithshëm rezulton se arkëtimet janë rritur në Tatime e Dogana, ndërsa me zëra specifik ndikim pozitiv ka dhënë akciza, taksat doganore, tatimi i pagave dhe tatimi mbi fitimin.

- Advertisement -

Rritja me dy herë e pagës minimale përgjatë vitit që kaloi si dhe e pagave në sektorin publik kanë sjellë më shumë të ardhura në buxhet në këtë zë.

Por efekte pozitive rritja e pagave ka sjellë edhe në skemën e sigurimeve shoqërore.

Ndërkohë, tvsh e importuar dhe renta minerare janë vjelë në masë më të ulët se vitin e kaluar.

Nga ana tjetër edhe shpenzimet janë rritur në janar-prill, edhe pse në një nivel më të ulët nga sa parashikohej. Ato rezultojnë 172 mld lekë, me rritje vetëm 3 mld.

Me këtë ecuri, raporti mes të ardhurave dhe shpenzimeve e nxjerr buxhetin me një suficit në masën 33.9 mld lekë.

LEXO GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Shtrenjtohen dekorimet e fundvitit, ekspertët: Rritje me 30% nga një vit më parë

Festave të fundvitit po i kushtet një rëndësi mjaftë e veçantë nga viti në vit. familjet shqiptare tashmë nuk e vënë fokusin vetëm tek...

Basha uron Ditën e Rinisë nga Senati Amerikan: Shqipëria do të bëhet!

Kryedemokrati Lulzim Basha ka uruar ditën e rinisë përmes një videomesazhi nga Senati Amerikan, teksa ndodhet në SHBA në një vizitë zyrtare. Në fjalën e...

Nga 21 janari te puna e SPAK, mesazhet e Ramës për drejtësinë e re në Kongresin e PS

Kryeministri Edi Rama tha në Kongresin e PS se reforma e suksesshme në Drejtësi është bërë vetëm falë PS dhe qeverisjes së majtë. Sipas Ramës,...

TË FUNDIT

Shtrenjtohen dekorimet e fundvitit, ekspertët: Rritje me 30% nga një vit më parë

Festave të fundvitit po i kushtet një rëndësi mjaftë e veçantë nga viti në vit. familjet shqiptare tashmë nuk e vënë fokusin vetëm tek...

Basha uron Ditën e Rinisë nga Senati Amerikan: Shqipëria do të bëhet!

Kryedemokrati Lulzim Basha ka uruar ditën e rinisë përmes një videomesazhi nga Senati Amerikan, teksa ndodhet në SHBA në një vizitë zyrtare. Në fjalën e...

Nga 21 janari te puna e SPAK, mesazhet e Ramës për drejtësinë e re në Kongresin e PS

Kryeministri Edi Rama tha në Kongresin e PS se reforma e suksesshme në Drejtësi është bërë vetëm falë PS dhe qeverisjes së majtë. Sipas Ramës,...

Barometri: Socialistët shohin më pak korrupsion se të tjerët në vendin tonë!

Në mes të të gjithë të pyeturve nga Barometri në Euronews Albania, për perceptimin e lartë të korrupsionin në vend, ata që dallojnë në...

Të rinjtë perceptojnë më pak korrupsion në vend!

Në analizën e të dhënave të fundit mbi perceptimin e korrupsionit në vendin tonë, rezulton se të rinjtë janë grupmosha që perceptojnë më pak...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×