Media britanike për Shqipërinë: Vendi mesdhetar ka çdo gjë me çmime të ulëta

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Pavarësisht të kaluarës së errët të shekullit XX, Shqipëria është tani një parajsë për pushuesit, me peizazhe të mahnitshme, bregdet dhe qytete historike.

Kështu e nis artikullin dedikuar Shqipërisë gazeta prestigjioze britanike “The Guardian”.

Artikulli i gazetës britanike i bën një pasqyrë të gjitha aseteve turistike të Shqipërisë, duke nisur nga natyra, me male, lumenj e det në pak kilometra e për të vijuar me monumentet e shumta historike.

- Advertisement -

Bashkë me kuzhinën e pasur tradicionale dhe mesdhetare, artikulli shkruan se në Shqipëri mund të shijohen të gjitha me çmime të ulta krahasuar me vendet e tjera të rajonit.

Të apasionuarve pas historisë dhe trashëgimisë kulturore, u sugjerohet që përgjatë vizitës së tyre në Shqipëri, nuk duhet të lënë pa vizituar qytetet historike si Berati, Gjirokastra dhe Shkodra.

Vend të veçantë në artikull lihet edhe për Alpet, për të cilat gazetari anglez thotë se do iu ofrojnë të njëjtën magjepsje që i dhanë udhëtares britanike të shekullit 20’, Edith Durham.

Ndërsa sugjerimin për plazhe, “The Guardian” e nis nga Dhërmiu e për të vazhduar në të gjithë gjiret e Jonit, deri në Ksamil.

Në artikull ka një sugjerim edhe për ata që duan të mësojnë për të kaluarën komuniste të Shqipërisë, për të cilën rekomandohen disa pika në Tiranë, ku turistët mund të shohin transformimin që ka pësuar vendi në 30 vite.

LEXONI GJITHASHTU

 


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Frikë për destabilizim më 4 shkurt, ekspertët ngrenë alarmin në RMV

Paralajmërimet e Këshillit të Sigurisë së Maqedonisë së Veriut për tensione të mundshme më 4 shkurt dhe thirrjet e presidentit Stevo Pendarovski për ndalesë...

Merrnin para nga farmacitë, kush janë zyrtarët e Agjencisë së Barnave të arrestuar

Besiana Xhelilaj përgjegjëse e Agjencisë së Barnave dhe Luan Çiçi, 35 vjeç, specialist i Agjencisë së Barnave u arrestuan ditën e sotme në kuadër...

I përfshirë në 8 vjedhje, arrestohet i mituri i ‘rrezikshëm’ në Vlorë

Një 16-vjeçar është arrestuar nga policia e Vlorës pasi rezulton i përfshirë në 8 vjedhje të kryera në qytet. 16-vjeçari akuzohet gjithashtu dhe për veprën...

TË FUNDIT

Frikë për destabilizim më 4 shkurt, ekspertët ngrenë alarmin në RMV

Paralajmërimet e Këshillit të Sigurisë së Maqedonisë së Veriut për tensione të mundshme më 4 shkurt dhe thirrjet e presidentit Stevo Pendarovski për ndalesë...

Merrnin para nga farmacitë, kush janë zyrtarët e Agjencisë së Barnave të arrestuar

Besiana Xhelilaj përgjegjëse e Agjencisë së Barnave dhe Luan Çiçi, 35 vjeç, specialist i Agjencisë së Barnave u arrestuan ditën e sotme në kuadër...

I përfshirë në 8 vjedhje, arrestohet i mituri i ‘rrezikshëm’ në Vlorë

Një 16-vjeçar është arrestuar nga policia e Vlorës pasi rezulton i përfshirë në 8 vjedhje të kryera në qytet. 16-vjeçari akuzohet gjithashtu dhe për veprën...

Ambasadorja Yuri Kim mbërrin në Gjykatën Kushtetuese (FOTO)

Ambasadorja e SHBA, Yuri Kim ka shkuar në Gjykatën Kushtetuese. Kjo vizitë e kryediplomates amerikane vjen pas plotësimit të gjykatës me trupën e plotë të...

Berisha homazhe në nder të Isuf Kalos: Kishim miqësi të pa cenuar

Kreu i PD-së Sali Berisha paraditen e sotme ka zhvilluar homazhe për nder të Prof.Dr, Isuf Kalo tek Akademia e Shkencave. Në një deklaratë për...


Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×