Mediat sociale po dështojnë të parandalojnë urrejtjen LGBTI+

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Platformat e mëdha të mediave sociale po dështojnë të ndalojnë urrejtjen dhe kërcënimet në internet kundër përdoruesve të komunitetit LGBTI+, sipas një raporti të ri.

Sipas gjetjeve, shumica e të rriturve të këtij komuniteti thonë se janë përballur me ngacmime në Facebook, Instagram, TikTok, Twitter dhe YouTube.

Studimi u krye nga GLAAD, një nga grupet më të mëdha në botë për mbrojtjen e këtij komuniteti.

- Advertisement -

Ata zbuluan se 84% e të rriturve LGBTI+ besojnë se nuk ka mbrojtje të mjaftueshme në mediat sociale për të parandaluar ngacmimet.

GLAAD thotë se kompanitë e teknologjisë nuk janë mjaft transparente për mënyrën se si reagojnë ndaj urrejtjes në internet dhe zbulojnë shumë pak detaje se sa shpesh heqin postimet ose llogaritë që ngacmojmë përdoruesit e këtij komuniteti.

Twitter dhe TikTok, për shembull, kanë politika specifike kundër keqinterpretimit të qëllimshëm ose emërtimit të një personi. Meta, e cila zotëron Facebook dhe Instagram, tha se heq postime të ngjashme me kërkesë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Tërmeti godet Turqinë, epiqendra e njejtë me tragjedinë e 6 shkurtit

Një tërmet me magnitudë 4.6 ballë të shkallës Rihter u regjistrua në provincën Kahramanmaraş në Turqinë juglindore këtë të shtunë. Sipas një njoftimi nga autoriteti...

Berlini nuk redukton makinat, ngec “lëvizja ekologjike”. Shkak presioni nga…

Berlini njihet si një nga kryeqytetet me transportin më ekologjik në Europë, por këtë vit ka ngadalësuar procesin që synon dekurajimin e qytetarëve për...

Bie nga biçikleta, dërgohet me urgjencë te “Trauma” 15-vjeçari

Një 15-vjeçar në qytetin e Bulqizës ka marrë dëmtime të shumta trupore pas rrëzimit me biçikletë në vendin e quajtur “Pishat”. Sipas informacioneve paraprake i...

TË FUNDIT

Tërmeti godet Turqinë, epiqendra e njejtë me tragjedinë e 6 shkurtit

Një tërmet me magnitudë 4.6 ballë të shkallës Rihter u regjistrua në provincën Kahramanmaraş në Turqinë juglindore këtë të shtunë. Sipas një njoftimi nga autoriteti...

Berlini nuk redukton makinat, ngec “lëvizja ekologjike”. Shkak presioni nga…

Berlini njihet si një nga kryeqytetet me transportin më ekologjik në Europë, por këtë vit ka ngadalësuar procesin që synon dekurajimin e qytetarëve për...

Bie nga biçikleta, dërgohet me urgjencë te “Trauma” 15-vjeçari

Një 15-vjeçar në qytetin e Bulqizës ka marrë dëmtime të shumta trupore pas rrëzimit me biçikletë në vendin e quajtur “Pishat”. Sipas informacioneve paraprake i...

Ç’regjistrimi i shqiptarëve në Preshevë| Kamberi: Një ekip i BE të nisë hetimet

Kryetari i Këshillit për të Drejtat e Njeriut në Luginën e Preshevës, Belgzim Kamberi, përshëndeti fjalimin e presidentit Bajram Begaj në OKB, ku ngriti...

“Zelensky mos të ofendojë më kurrë polakët”- Ashpërsohet përplasja Ukrainë-Poloni

Në mospajtime e sipër lidhur me tregtinë për grurin, kryeministri polak, Mateusz Morawiecki i ka shtuar kritikat ndaj presidentit ukrainas, Volodymyr Zelensky, lidhur me...Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×