Meta uron Kosovën për arritjet: S’lodhet Europa nga ju, mos u provokoni

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Presidenti Ilir Meta vizitoi të premten Kosovën nga ku mbajti një deklaratë për me homologen e tij Vjosa Osmanin.

Ai përgëzoi Kosovën për arritjet, ndërsa theksoi se Europa nuk lodhet nga vendet që përmbushin standardet e saj e sidomos ato që kanë të bëjnë me sundimin e ligjit dhe luftën kundër korrupsionit.

Sipas tij lodhja e Europës vjen nga ato vende që kanë hyrë dhe kanë zhgënjyer, apo nga vende që duan të anëtarësohen dhe nuk përmbushin standardin europian.

- Advertisement -

Meta e cilësoi Kosovën një faktor paqeje në rajon duke nënvizuar këtu marrëdhëniet e mira me fqinjët.

Mezi presim të duartrokasim një marrëveshje që çon në njohjen reciproke të Kosovës dhe Serbisë, tha Meta.

Presidenti këshilloi Kosovën të eci në rrugën që është nisur dhe të evitojë çdo provokim i cili nuk mund të nxjerrë nga shinat euroatlantike dhe eurpiane një lidership me eksperiencë si Kosova.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Bratislavë, Rama batuta me Kovaçevskin: Integrimi na la pa flokë

Kryeministri Edi Rama “kritikoi” vonesat e anëtarësimit në Bashkimin Europian të vendeve të Ballkanit Perëndimor ndërsa mbante fjalën e tij në panelin e diskutimit...

Serbët vijojnë protestat, Kurti në Bratislavë takon Borrell dhe Lajçak

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pritet të takohet me Përfaqësuesin e Lartë të Bashkimit Evropian Josep Borrell dhe të dërguarin e BE-së për dialogun...

Tensionet në Veri, Rama: Fuqia e ushtrisë serbe në kufi të Kosovës është zero

Kryeministri Edi Rama është i pranishëm në forumin “GLOBSEC 2023” që po mbahet në Bratislavë ku ka folur për situatën ne veri të Kosovës...

TË FUNDIT

Bratislavë, Rama batuta me Kovaçevskin: Integrimi na la pa flokë

Kryeministri Edi Rama “kritikoi” vonesat e anëtarësimit në Bashkimin Europian të vendeve të Ballkanit Perëndimor ndërsa mbante fjalën e tij në panelin e diskutimit...

Serbët vijojnë protestat, Kurti në Bratislavë takon Borrell dhe Lajçak

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti pritet të takohet me Përfaqësuesin e Lartë të Bashkimit Evropian Josep Borrell dhe të dërguarin e BE-së për dialogun...

Tensionet në Veri, Rama: Fuqia e ushtrisë serbe në kufi të Kosovës është zero

Kryeministri Edi Rama është i pranishëm në forumin “GLOBSEC 2023” që po mbahet në Bratislavë ku ka folur për situatën ne veri të Kosovës...

Al Pacino pritet të bëhet sërish baba në moshën 83-vjeçare

Mediat amerikane raportojnë se aktori i njohur Al Pacino pritet të bëhet sërish baba në moshën 83-vjeçare. Sipas TMZ, Noor Alfallah, e dashura 29-vjeçare...

Zbulime të reja në Pompei, gjenden trupat e 2 grave e 1 fëmije, viktima të vullkanit

Arkeologët në Pompei zbuluan mbetjet e tre viktimave të tjera të vullkanit Vezuvi, që shpërtheu në vitin 79 të Erës Sonë. Skeletet u gjetën në...
Sondazh

A jeni dakord për rihapjen e basteve sportive sipas kushteve të reja online të qeverisë?
×