Mijëra persona protestojnë kundër Qeverisë polake

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Gjysmë milioni protestues kanë dalë të dielën në qendër të Varshavës, kanë thënë organizatorët opozitarë në Poloni, duke pretenduar se është regjistruar demonstrata më e madhe kundër Qeverisë, në 30 vjet, pas dhënies fund të komunizmit.

Lech Walesa, ish-president polak, fitues i Çmimit Nobel për Paqe, dhe lider i luftës kundër komunizmit, u është bashkuar figurave opozitare në krye të marshit.

Protesta është organizuar para zgjedhjeve legjislative, që mbahen në Poloni në vjeshtën e këtij viti.

- Advertisement -

Njerëzit kanë udhëtuar nga i gjithë shteti, pasi ish-kryeministri, Donald Tusk, udhëheqës i partisë opozitare të qendrës, Platforma Civile (PO), ka bërë thirrje për protesta, “kundër çmimeve të larta të jetesës, kundër gënjeshtrave, për demokraci, për zgjedhje të lira, dhe për Bashkimin Evropian”.

Liderët e shumicës së partive opozitare u kanë bërë thirrje mbështetësve që t’i bashkohen marshit kundër partisë në pushtet, Ligji dhe Drejtësia, e cila e ka në krye Jaroslaw Kaczynskin.

“Vlerësohet se numri i protestuesve është 500.000 tani”, ka thënë zëdhënësi i organizatorëve të protestës, Jan Grabiec.

Protestuesit janë parë duke i mbajtur mbishkrimet “Mjaft është mjaft”, “Jo Polonisë autoritare”, si dhe e kanë fajësuar partinë në pushtet për rritjen e çmimeve.

 

LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Më 1 tetor hyn në fuqi marrëveshja për sigurimet shoqërore me Zvicrën

Në datën 1️ tetor hyn në fuqi Marrëveshja për Sigurimeve Shoqërore mes Shqipërisë dhe Zvicrës. Lajmi është bërë me dije nga kryeministri Edi Rama...

Ambasadori gjerman: Të ndalohen deklaratat nxitëse nga Beogradi, të vijojë dialogu

Ambasadori gjerman, Jorn Rohde i bëri thirrje Beogradit të ndalojë deklaratat nxitëse pas sulmit të 24 shtatorit në veri të Kosovës. Ai ishte i pranishëm...

I ngarkuar me punë i SHBA takon Altin Dumanin: SPAK po bën përparim mbresëlënës

I Ngarkuari me Punë i SHBA në Tiranë, David Wisner zhvilloi një takim me kryeprokurorin e Posaçëm të SPAK-ut Altin Dumani, prokurorët e SPAK-ut...

TË FUNDIT

Më 1 tetor hyn në fuqi marrëveshja për sigurimet shoqërore me Zvicrën

Në datën 1️ tetor hyn në fuqi Marrëveshja për Sigurimeve Shoqërore mes Shqipërisë dhe Zvicrës. Lajmi është bërë me dije nga kryeministri Edi Rama...

Ambasadori gjerman: Të ndalohen deklaratat nxitëse nga Beogradi, të vijojë dialogu

Ambasadori gjerman, Jorn Rohde i bëri thirrje Beogradit të ndalojë deklaratat nxitëse pas sulmit të 24 shtatorit në veri të Kosovës. Ai ishte i pranishëm...

I ngarkuar me punë i SHBA takon Altin Dumanin: SPAK po bën përparim mbresëlënës

I Ngarkuari me Punë i SHBA në Tiranë, David Wisner zhvilloi një takim me kryeprokurorin e Posaçëm të SPAK-ut Altin Dumani, prokurorët e SPAK-ut...

Panairi i parë agroturistik në Përrenjas, fermerët dhe zejtarët: Mungon tregu

Përrenjasi, një qytet i vogël në juglindje të vendit, ka organizuar për herë të parë Panairin Agroturistik. Të shumtë ishin banorët e zonës të...

Ekspozita “Retrospektivë”: 1 vit nga humbja e Sali Shijakut

1 vit pas humbjes së “Artistit të Merituar”, “Piktorit të Popullit” dhe “Nderit të Kombit”, Sali Shijaku, hapet ekspozita “Retrospektivë” me pikturat e tij...

Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×