English

Miliarderja dënohet me vdekje për mashtrimin spektakolar prej miliarda dollarësh

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ishte gjyqi më spektakolar i mbajtur ndonjëherë në Vietnam, që i përshtatet një prej mashtrimeve bankare më të mëdha që bota ka parë ndonjëherë.

- Advertisement -

Pas portikut të verdhë madhështor të gjykatës së epokës koloniale në Ho Chi Minh City, një ndërtuese vietnameze 67-vjeçare u dënua me vdekje të enjten për grabitjen e një prej bankave më të mëdha të vendit gjatë një periudhe 11-vjeçare, shkruan BBC.

Është një vendim i rrallë – ajo është një nga gratë e pakta në Vietnam që është dënuar me vdekje për një krim me jakë të bardhë.

Vendimi është një pasqyrim i shkallës marramendëse të mashtrimit. Truong My Lan u dënua për marrjen e 44 miliardë dollarëve në kredi nga Banka Tregtare Saigon. Vendimi kërkon që ajo të kthejë 27 miliardë dollarë, një shumë që prokurorët thanë se mund të mos rikthehet kurrë. Disa besojnë se dënimi me vdekje është mënyra e gjykatës për ta inkurajuar atë të kthejë disa nga miliardat e humbura.

Autoritetet, zakonisht të fshehta komuniste, ishin çuditërisht të hapur në lidhje me këtë rast, duke hyrë në detaje të vogla për mediat. Ata thanë se 2,700 njerëz u thirrën për të dëshmuar, ndërsa 10 prokurorë të shtetit dhe rreth 200 avokatë ishin të përfshirë.

 

LEXONI GJITHASHTU:

 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?