English

Ministria e Jashtme meksikane: Ka një krizë në kufirin mes Meksikës dhe SHBA-së

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ka pasur një “krizë” në kufirin midis Meksikës dhe SHBA-së, tha Ministrja e Jashtme meksikane Alicia Barsena në një konferencë për shtyp në Uashington.

- Advertisement -

Ajo shtoi se Meksika po kërkon të kryejë “kthimin e asistuar” të emigrantëve nga Ekuadori, Venezuela dhe Kolumbia në ato vende, përveç fluturimeve tashmë ekzistuese të dëbimit në Guatemalë, Honduras dhe El Salvador, raporton Reuters.

Barsena foli për mediat pasi foli me Sekretarin Amerikan të Shtetit Anthony Blinken dhe zyrtarë të tjerë të qeverisë amerikane.

Një numër i madh emigrantësh kanë mbërritur në kufirin jugor të SHBA javët e fundit, duke shkaktuar kontrolle të shtuara të sigurisë në kufi, gjë që nga ana tjetër ka çuar në ndërprerje në kanalet tregtare.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?