Ministria e Mbrojtjes: Vetëm uzina e Mjekësit në funksion për demontim

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministria e Mbrojtjes ka në inventarin e saj mbi 1300 prona. 3 uzinat e demontimit të armëve në Gramsh, Poliçan dhe mjekës të Elbasanit janë pjesë e tij. Por vetëm kjo e fundit është funksionale.

Gjyqi ndaj shtetasve rusë e ukrainas që u futën fundjavën e shkuar në Gramsh vazhdon. Po ashtu dhe përplasja diplomatike mes ambasadës ruse dhe ministrisë së Jashtme për trajtimin e tyre.

Në përgjigje të interesit të Euronews Albania, ministria e Mbrojtjes sqaron se vetëm uzina e lëndëve plasëse në Mjeks vijon aktivitetin e saj, nga 3 të tilla që u ndërtuan gjatë periudhës së komunizmit.

- Advertisement -

“Aktualisht Uzina Mekanike Gramsh dhe Kombinati Mekanik Poliçan nuk kanë aktivitet demontimi apo prodhues. Uzina e Lëndëve Plasëse Mjeks vijon aktivitetin demontues për municion të dala jashtë inventari të FA. Të tre objektet industriale ruhen nga personel  i Forcave të Armatosura”, thuhet nga ministria.

Uzinat dhe kombinati janë marrë  deri vonë me demontimin e armëve të dala jashtë inventarit të forcave të armatosura.

Por, ministria thotë se nëse ndodhet apo jo ende armatim në to, përbën sekret shtetëror. Ashtu si numri i bazave ushtarake ne vend. Megjithatë inventarin e ministrisë janë 1372 prona.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

TË FUNDIT

Fituesja e Nobelit për Paqe: Populli do të fitojë ndaj regjimit iranian

Populli iranian do ta mposhtë një herë e mirë autoritarizmin e vendosur nga qeveria, e cila ka humbur ligjshmërinë dhe mbështetjen e popullit, tha...

OBSH: Situata katastrofike shëndetësore në Gazë pothuajse e pamundur të përmirësohet

Drejtori i Përgjithshëm i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, Tedros Adhanom Ghebreyesus, tha të dielën se do të jetë e pamundur të përmirësohet situata "katastrofike"...

“S’krahasohet çështja Beleri me atë të luftës”, Xhufi: Këto lojëra acarojnë situatën

Historiani Pëllumb Xhufi, foli në lidhje me çështjen “Beleri” dhe kushtet që ka vendosur Greqia për Shqipërinë, që nëse nuk zbatohen atëherë do të...

Debati për minoritetet, largohet nga emisioni sekretari i Omonias

Tema e vetos së Greqisë dhe betimit të Fredi Belerit si kryetar i Bashkisë së Himarës është shoqëruar me debate në emisionin “Review” në...

“Nuk vendosim ne çfarë bën Greqia”, Xhomaka thirrje Ramës: Zgjidhni çështjen Beleri

Nënkryetari i OMONIA-s Jorgo Xhomaka, i ftuar në emisionin “Review” në Euronews Albania, foli në lidhje me veton e Shqipërisë ndaj Greqisë. Ai theksoi se duan zgjidhjen...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×