English

Ministrja e jashtme e Sllovenisë: RMV-ja në BE brenda 8 viteve

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Ministri i jashtëm i Maqedonisë së Veriut, Bujar Osmani bëri thirrje për nënshkrimin e një dokumenti nga mazhoranca dhe opozita, në të cilin palët zotohen për agjendën pro BE.

- Advertisement -

Sipas Osmanit, pavarësisht pozicionimit të secilës parti, agjenda që lidhet me reformat e nevojshme për hyrje në BE nuk duhet të vonohet apo bllokohet siç ndodhë tani në Parlament.

Ai theksoi se duhet të pranohen direktivat e BE-së, pavarësisht kush është në pushtet.

Ndërsa ministrja e jashtme sllovene, Tanja Fajon e cila po qëndron në Shkup, u shpreh optimiste për një anëtarësim të plotë të Maqedonisë së Veriut brenda 8 viteve të ardhshme.

Afati për ndryshimet kushtetuese mbi futjen e pakicës bullgare në Republikën e Maqedonisë së Veriut është parakusht për hapjen e kapitujve të negocimit me BE-në, ndërsa tensioni dhe mosmarrëveshjet mes dy popujve vazhdojnë.

Maqedonia e Veriut po shqyrton mundësinë për ndryshime ligjore që do pamundësojnë hapjen e klubeve kultorore bullgare me emra provokues.

LEXONI GJITHASHTU

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?