Mjekët në Turqi protestojnë për paga e kushte më të mira

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Mjekët në Turqi janë në grevë për të dytën ditë radhazi, si protestë kundër pagave të ulëta dhe kushteve të rënda të punës.

Greva e mjekëve vjen në një kohë kur Turqia po përballet me probleme serioze ekonomike.

Sapo anëtarët e sindikatës së mjekëve ndaluan punën, në rrjetet sociale u shfaqën pamje të klinikave pa mjekë, në disa qytete dhe provinca të vendit.

- Advertisement -

“Mjekët janë në grevë sepse nuk duan të punojnë nën këto kushte”, ka shkruan sindikata e mjekëve në faqen zyrtare në Twitter, duke përmendur pagat, punën me orar të gjatë dhe shtimin e dhunës fizike nga pacientët.

Rreth 316 punonjës shëndetësorë janë sulmuar nga pacientët gjatë vitit 2021 në Turqi, sipas të dhënave në sindikatës lokale, Saglik-Sen.

Të mërkurën, presidenti turk, Erdogan, tha se inflacioni gati 50 për qind është “i përkohshëm” dhe se qytetarët do të duhet të mbajnë barrën mbi supe për një periudhë.

Oraret e gjata të punës në periudhën e pandemisë kanë nxitur shumë mjekë turq të largohen nga vendi.

Sipas Asociacionit të Mjekëve të Turqisë, më shumë se 1,400 mjekë janë larguar nga Turqia gjatë vitit 2021.

Një mjek i ri në Turqi merr pagë mujore prej 404 dollarësh amerikanë.

 LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Deputeti i PD: Po më akuzojnë se dua të çoj partinë te Berisha, por ja e vërteta

Deputeti i Partisë Demokratike Lefter Gështenja tha në emisionin Now në Euronews Albania se PD duhet të ndahet një herë e mirë nga modeli...

Kreshnik Spahiu shpjegon përplasjet në PD: Kanë nisur ethet për…

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se tashmë kanë nisur ethet për të qenë deputet brenda Partisë Demokratike. Ai u shpreh se...

Gaba përplaset me deputetin: S’mund të kërkosh analizë, hanit kokoshka në fushatë

“Nuk mund të kërkojnë analizë ata që deri dje kanë ngrënë kokoshka”. Kjo deklaratë e anëtarit të kryesisë së PD, Gentjan Gaba solli përplasje mes...

TË FUNDIT

Deputeti i PD: Po më akuzojnë se dua të çoj partinë te Berisha, por ja e vërteta

Deputeti i Partisë Demokratike Lefter Gështenja tha në emisionin Now në Euronews Albania se PD duhet të ndahet një herë e mirë nga modeli...

Kreshnik Spahiu shpjegon përplasjet në PD: Kanë nisur ethet për…

Juristi Kreshnik Spahiu tha në “Now me Erla Mëhillin” se tashmë kanë nisur ethet për të qenë deputet brenda Partisë Demokratike. Ai u shpreh se...

Gaba përplaset me deputetin: S’mund të kërkosh analizë, hanit kokoshka në fushatë

“Nuk mund të kërkojnë analizë ata që deri dje kanë ngrënë kokoshka”. Kjo deklaratë e anëtarit të kryesisë së PD, Gentjan Gaba solli përplasje mes...

Spahiu ironizon demokratët: Kur fliste Selami ju qeshnit që t’ju shihte kryetari

Juristi Kreshnik Spahiu ka ironizuar demokratët duke iu rikujtuar se kur fliste Eduard Selami, ata qeshnin për t’i rënë në sy kryetarit. “Sot Partia Demokratike...

Deputeti i PD tregon si u “ndezën gjakrat”: Ja sherri pas mbledhjes së kryesisë

Deputeti i PD, Lefter Gështenja tregoi në emisionin Now në Euronews Albania si nisi konflikti gjatë mbledhjes së kryesisë së PD që përfundoi me...
Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×