“Mos më ekstradoni”, kinezi i kërkuar për mashtrim, rekurs në Gjykatën e Lartë

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Liangbin Chen i arrestuar në aeroportin e Rinasit në korrik të vitit të kaluar, pasi kërkohet në Kinë për mashtrim kompjuterik, i kërkon Gjykatës së Lartë të pezullojë vendimin për ekstradimin e tij.

Më herët për 33-vjeçarin Gjykata e Shkallës së Parë dhe ajo e Apelit kanë miratuar kërkesën për dorëzimin e tij autoriteteve kineze të cilat e akuzojnë se ka mashtruar mijëra qytetar me vlerë rreth 150 milionë dollarë nëpërmjet platformave për bastet sportive online.

Rekursi në Gjykatën e Lartë i cili nuk ka ende një datë kur do të shqyrtohet, pritet të vendosë përfundimisht fatin e kinezit, i cili fillimisht u mbajt në burg por prej disa muajsh është lënë në arrest shtëpie për shkak të gjendjes shëndetësore.

- Advertisement -

Mësohet se Liangbin Chen ruhet me forca policore 24 orë në 24 për të shmangur ndonjë arratisje të mundshme, ndërsa përmes avokatëve të tij ka kërkuar azil në Shqipëri pasi në rast se dërgohet në Kinë mund të përndiqet dhe persekutohet.

 

 

 







LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

TË FUNDIT

Flutura Açka: Përveç Bardhit s’i kuptoj deputetët e tjerë që ikën nga mbledhja

Deputetja e Partisë Demokratike Flutura Açka tha në “Now me Erla Mëhillin” se përveç largimit të Gazmend Bardhit, ikjen e deputetëve të tjerë nuk...

SHBA dhe Britania e Madhe miratojnë “Deklaratën Atlantike” për bashkëpunim

Kryeministri i Britanisë së Madhe Rishi Sunak dhe presidenti amerikan Joe Biden miratuan sot “Deklaratën Atlantike” për partneritetin ekonomik të dy vendeve. Deklarata nënkupton se...

“Tabakun e sulmuan deri të fëmijët”, Mëhilli përplaset me Açkën: Po më surprizon

Deputetja e Partisë Demokratike, Flutura Açka tha se njerëzit prezent që shkaktuan tensionin pas mbledhjes së kryesisë së PD-së duhet të kenë pasur arsye...

“Çfarë duan këta njerëz?”, Açka flet për të “fortët” që rrethuan deputetët e PD

Deputetja Flutura Açka komentoi në emisionin Now në Euronews Albania përplasjen e ndodhur në mbledhjes së kryesisë së PD 2 ditë më parë. Ajo u...

Pacolli: Albin Kurti e ka refuzuar Ramën me arrogancë siç bën me ndërkombëtarët

Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli tha në emisionin Now në Euronews Albania se marrëdhëniet mes Kurtit  dhe Ramës kanë qenë gjithmonë irelevante. Sipas tij, Kurti...








Sondazh

Si i vlerësoni qëndrimet e kryeministrit Kurti për situatën në veri të Kosovës? Kush ka të drejtë?
×