English

Moti ekstrem në Greqi, stuhitë e dëborës shkëpusin energjinë elektrike dhe krijojnë kaos në lëvizje

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Një stuhi e fortë dëbore ka goditur pjesën më të madhe të Greqisë gjatë këtyre dy ditëve të fundit, duke shkaktuar si rrjedhojë ndërprerje të energjisë elektrike dhe kaos në trafik.

- Advertisement -

Pak orë pas nisjes së reshjeve të dëborës paraditen e së dielës, furnizimi me energji elektrike në ishullin turistik të Zakinthos u ndërpre. banorët e zonës u shprehën se dëgjuan një shpërthim të fuqishëm që vinte nga transformatori pranë një shkolle.

Rryma elektrike u rikthye pas disa orësh.

Nga e hëna në mëngjes, dy autostradat e vjetra që lidhin pjesën perëndimore me atë lindore të Athinës u mbyllën.

Gjithashtu, reshjet e dendura të dëborës detyruan autoritetet në vend të merrnin masa kufizuese në lëvizjen e automjeteve në tri autostrada që lidhin Athinën me qytetet e mëdha në veri-perëndim të Greqisë, duke mos lejuar qarkullimin e mjeteve me peshë mbi 1.5 tonë.

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?