Mungojnë mjekët psikiatër, Avokati i Popullit: Nevojiten më shumë nëpër spitale

KOMENTE


SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Avokati i popullit ka inspektuar  të gjithë spitalet psikiatrike në vend si dhe Institutin e Veçantë Shëndetësor të të Burgosurve ku dhe ka konstatuar mungesën e mjekëve specialist si dhe stafit mbështetës për trajtimin e personave që marrin shërbim spitalor.

“Është i nevojshëm shtimi i menjëhershëm dhe në vitet në vijim i kuotave për specializantë në psikiatri, riformulimi i kritereve të punësimit për funksionet klinike ‘kujdestar’ dhe ‘task forcë’, me edukim infermieristik dhe njohuri të thelluara në rehabilitim psikiatrik spitalor, si dhe me aftësi moshore e fizike të përshtatshme për menaxhimin e axhitimit dhe riskut të lartë,  si dhe trajnimin e punonjësve aktualë,” – u shpreh Avokati i Popullit.

Psikiatria rezulton të jetë një ndër degët e preferuar të mjekëve të rinj, nga 15 kuota që ka çelur ministria 13 janë plotësuar, 5 janë në psikiatrinë për fëmijë dhe adoleshentë.

- Advertisement -

Vecc shtimit të mjekëve, Avokati i Popullit ka rekomanduar edhe vendosjen e kamerave të sigurisë në mjediset e përbashkëta të spitaleve psikiatrike, sigurimin e materialeve të nevojshme mjekësore si dhe shtimin e kushteve të sigurisë për stafin mjekësor, që në gjykimin e avokatit është gjithmonë i rrezikuar.

 

LEXONI GJITHASHTU:


LINI NJE KOMENT

Please enter your comment!
Please enter your name here


Etiketimet

Nga 21 janari te puna e SPAK, mesazhet e Ramës për drejtësinë e re në Kongresin e PS

Kryeministri Edi Rama tha në Kongresin e PS se reforma e suksesshme në Drejtësi është bërë vetëm falë PS dhe qeverisjes së majtë. Sipas Ramës,...

Barometri: Socialistët shohin më pak korrupsion se të tjerët në vendin tonë!

Në mes të të gjithë të pyeturve nga Barometri në Euronews Albania, për perceptimin e lartë të korrupsionin në vend, ata që dallojnë në...

Të rinjtë perceptojnë më pak korrupsion në vend!

Në analizën e të dhënave të fundit mbi perceptimin e korrupsionit në vendin tonë, rezulton se të rinjtë janë grupmosha që perceptojnë më pak...

TË FUNDIT

Nga 21 janari te puna e SPAK, mesazhet e Ramës për drejtësinë e re në Kongresin e PS

Kryeministri Edi Rama tha në Kongresin e PS se reforma e suksesshme në Drejtësi është bërë vetëm falë PS dhe qeverisjes së majtë. Sipas Ramës,...

Barometri: Socialistët shohin më pak korrupsion se të tjerët në vendin tonë!

Në mes të të gjithë të pyeturve nga Barometri në Euronews Albania, për perceptimin e lartë të korrupsionin në vend, ata që dallojnë në...

Të rinjtë perceptojnë më pak korrupsion në vend!

Në analizën e të dhënave të fundit mbi perceptimin e korrupsionit në vendin tonë, rezulton se të rinjtë janë grupmosha që perceptojnë më pak...

Korrupsioni në Shqipëri në nivele maksimale, ja çfarë thonë qytetarët

Barometri në Euronews Albania pasi mati besimin e qytetarëve për SPAK dhe institucioneve të reja të drejtësisë, të cilat rezultuan në nivelet më maksimale,...

Arrestimi i Gëzim Çelës në Kosovë, reagon ministri Balla

Ministri i Brendshëm Taulant Balla ka reaguar pas arrestimit në Kosovë të Gëzim Çëlës, i cili njihej edhe si “baroni” i Fushë Kuqes. Përmes një...


 
Sondazh

A mendoni se Serbia mund të provokojë sërish konflikt në Kosovë?
×