English

Ndërron jetë ‘legjenda’ e Bejsbollit, Willie Mays

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Legjenda e bejsbollit Willie Mays, i konsideruar gjerësisht si një nga lojtarët më të mirë në historinë e këtij sporti, ka ndërruar jetë, sipas San Francisco Giants.

- Advertisement -

“Me pikëllim të madh njoftojmë se Legjenda e San Francisco Giants dhe Hall of Famer, Willie Mays ndërroi jetë paqësisht këtë pasdite në moshën 93-vjeçare”, postoi ekipi në X, dikur Twitter, të martën, sipas mediave të huaja.

Një deklaratë nga Major League Baseball (MLB) thuhej se ishin “zemërthyer” për vdekjen e “një prej lojtarëve më emocionues të gjithanshëm në historinë e sportit tonë”.

Mays u shpall dy herë lojtari më i vlefshëm i ligës (MVP) dhe fitoi Serinë Botërore me Giants në 1954.

I mbiquajtur “Say Hey Kid”, lojtari qendror ishte Hall of Famer më i vjetër i bejsbollit.

Kapja e tij e famshme gjatë Serisë Botërore të vitit 1954 mbetet një nga shfaqjet më ikonike në historinë e të ashtuquajturës “Kalimi kombëtar” i Amerikës.

Përveç dy çmimeve të tij MVP, ai gjithashtu përfundoi në 10 nënkampionët më të mirë për MVP 10 herë të tjera.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?