English

Ndotja e madhe në Kosovë, ISHPK thirrje qytetarëve: Mos dilni pa ndonjë nevojë të domosdoshme

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike të Kosovës, me një postim në faqen zyrtare në “Facebook”, ka alarmuar për nivel të lartë të ndotjes në Prishtinës. 

- Advertisement -

“Ajër jo i shëndetshëm! Mos dilni pa ndonjë nevojë të domosdoshme sidomos personat me sëmundje të mushkërive e të zemrës”-ka rekomanduar IKShP-ja.

Gjatë gjithë stinës së ftohtë, ndotja e ajrit shndërrohet në një problem serioz për Kosovën, për shkak të përdorimit të ngrohjes me qymyr të kaldajave dhe industrive të termocentraleve, si dhe për shkak të qarkullimit të shtuar të automjeteve që djegin karburante të cilësisë së dobët.

Ky fenomen është gjithsesi i përhapur në gjithë ish-Jugosllavinë, me kryeqytetin boshnjak Sarajevën e cila kryeson listën e qyteteve më të ndotura e duke pasuar edhe me Beogradin e Shkupin.

Etiketimet

TË FUNDIT

Sondazh

Euro 2024| A mendoni se Shqipëria do të mund ta kalojë grupin e “ferrit” në kampionatin Evropian?