English

Ndryshimi i klimës| Arinjtë polarë përballen me kërcënimin e urisë kur akulli shkrin

KOMENTE

SHPERNDAJE
ARTIKULLIN

Text sizeAa Aa

Disa arinj polarë përballen me urinë ndërsa akulli i detit Arktik shkrihet sepse ata nuk janë në gjendje të përshtatin dietën e tyre për të jetuar në tokë, kanë zbuluar shkencëtarët.

- Advertisement -

Sipas mediave të huaja, speciet ikonë të Arktikut normalisht ushqehen me vula të rrethuara që i kapin në akull në det të hapur.

Por ndërsa akulli zhduket në një botë që po ngrohet, shumë arinj po kalojnë më shumë kohë në breg, duke ngrënë vezë zogjsh, manaferra dhe bar.

Megjithatë, kafshët humbin peshë me shpejtësi në tokë, duke rritur rrezikun e vdekjes.

Ariu polar është bërë fëmija poster për kërcënimin në rritje të ndryshimeve klimatike në Arktik, por realiteti i ndikimit në këtë specie është i ndërlikuar.

Ndërsa numri i arinjve u ul deri në vitet 1980, kjo ishte kryesisht për shkak të gjuetisë së paqëndrueshme.

Me mbrojtje më të madhe ligjore, numri i arinjve polarë është rritur. Por rritja e temperaturave globale tani shihet si kërcënimi më i madh i tyre.

Kjo për shkak se detet e ngrira të Arktikut janë çelësi për mbijetesën e tyre.

Kafshët përdorin akullin e detit si një platformë për të gjuajtur foka me unaza, të cilat kanë përqendrime të larta yndyre, kryesisht në fund të pranverës dhe në fillim të verës.

Por gjatë muajve të ngrohtë shumë pjesë të Arktikut tani janë gjithnjë e më shumë pa akull.

Në Manitobën perëndimore ku u krye ky studim, periudha pa akull është rritur me tre javë midis 1979 dhe 2015.

Për të kuptuar se si kafshët mbijetojnë ndërsa akulli zhduket, studiuesit ndoqën aktivitetet e 20 arinjve polarë gjatë muajve të verës gjatë një periudhe trevjeçare.

Përveç marrjes së mostrave të gjakut dhe peshimit të arinjve, kafshëve iu pajisën jakë të kamerave video të pajisura me GPS.

Kjo i lejoi shkencëtarët të regjistronin lëvizjet e kafshëve, aktivitetet e tyre dhe atë që hanin.

Në muajt e verës pa akull, arinjtë adoptuan strategji të ndryshme për të mbijetuar, me disa që në thelb pushonin dhe ruanin energjinë e tyre.

Shumica u përpoqën të kërkonin ushqim për bimësi ose manaferra ose notonin për të parë nëse mund të gjenin ushqim.

Të dyja qasjet dështuan, me 19 nga 20 arinjtë në studim që humbën masën trupore, deri në 11% në disa raste.

LEXONI GJITHASHTU:

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Etiketimet

spot_img

TË FUNDIT

spot_img

Sondazh

Kush mendoni se ishte fituesi i debatit të parë presidencial në SHBA?